Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru budou trvat do neděle 17. května. S prodloužením stavu nouze do tohoto data v úterý souhlasila Sněmovna podle návrhu poslanců KSČM, kteří v dolní komoře tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD. Debata trvala skoro devět hodin.

Vláda žádala, aby nouzový stav pokračoval až do pondělí 25. května, a to v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí hlavně obchodu a služeb. Kabinet v žádosti varoval před tím, že pokud by omezení skončila najednou, hrozilo by "závažné riziko významného zhoršení epidemiologické situace". Poslanci ale uváděli, že se Sněmovna může v případě potřeby znovu sejít a nouzový stav ještě prodloužit.

Vláda ale chce restriktivní opatření zachovat i po skončení nouzového stavu. Zajistit to má podle premiéra Andreje Babiše novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která by posílila kompetence ministerstva zdravotnictví. Tu chce vláda projednat příští pondělí a hned následující den by ji mohla ve stavu legislativní nouze projednat i Sněmovna.

Pokud by vláda na situaci nereagovala, hrozilo by podle Babiše, že po 17. květnu nebudou respektovány restrikce, které chce kabinet zachovat ještě další týden kvůli obavě z šíření koronaviru. Ministerstvu má novela dát možnost "zakázat nebo omezit činnost obchodních center, obchodních a výrobních provozoven, bazénů, wellness zařízení, veřejné dopravy, všech druhů zdravotnických zařízení, zařízení sociálních služeb a nařídit jim používání hygienických opatření. Dále povinnost používat osobní ochranné prostředky a dezinfekční prostředky. Regulovat hromadné akce, omezit jejich rozsah."

Podle premiéra má zákon zajistit nejen zajištění současného plánu na rozvolňování restrikcí, ale i připravit Česko na případná nová opatření, pokud by zemi zasáhla druhá vlna epidemie koronaviru. "To, že to vypadá skvěle zatím, že zvládáme tu epidemii, je jedna věc. Ale rozvolňováním (restrikcí) se může stát, že přijde druhá vlna. Musíme se na to připravit," řekl Babiš.

47 dní

dní uplynulo od chvíle, kdy vláda 12. března vyhlásila nouzový stav. Poslanci rozhodli o jeho prodloužení nejméně do 17. května.

7431 nakažených

koronavirem napočítali hygienici v pondělí.

O termínech prodloužení nouzového stavu Sněmovna hlasovala postupně podle předchozího orientačního hlasování. Návrhu vlády, o němž Sněmovna rozhodovala jako o prvním, chyběl jediný hlas. Návrh pravice na pokračování stavu nouze do čtvrtka 7. května plénum zamítlo. Komunistický návrh podpořilo 54 ze 101 přítomných poslanců, proti jich bylo 24. O dalším návrhu pravice s termínem neděle 10. května už dolní komora nehlasovala.

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) považuje za klíčové, že poslanci svým rozhodnutím umožnili řízené uvolňování omezení podle doporučení epidemiologů, napsal v SMS na dotaz ČTK. "Klíčové je, že Sněmovna svým rozhodnutím o prodloužení nouzového stavu umožnila řízené uvolňování omezení dle doporučení epidemiologů a zabránila nebezpečnému a nekontrolovanému vývoji, který by nastal s koncem nouzového stavu k 30. dubnu," uvedl Hamáček.

Opoziční pravice se přikláněla k pokračování nouzového stavu nejvýše ještě v první květnové dekádě. Její zástupci vinili kabinet z toho, že postupuje protiprávně a navíc chaoticky, a to i při postupném uvolňování restrikcí.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy nemůže být nouzový stav v České republice věčně, pokud nemá být ekonomika i země zničena. "Proto jsme navrhovali, aby byl prodloužen o týden, a pak vláda buď požádala o jeho další prodloužení, nebo byl ukončen. Bohužel neúspěšně, znovu se ukázalo, kdo drží vládu fakticky u moci - KSČM," uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK.

V doprovodném usnesení Zdeňka Ondráčka (KSČM) Sněmovna vyzvala vládu, aby poslance seznámila s omezeními přijatými podle zákona o ochraně veřejného zdraví po ukončení nouzového stavu. Kabinet by měl také předložit návrh novely, která umožní centrální nákupy zdravotnických ochranných pomůcek zejména od českých výrobců. Další návrhy doprovodných usnesení Sněmovna zamítla.

Žádost poslala vláda poslancům po verdiktu pražského městského soudu, který zrušil hlavní omezující opatření ministerstva zdravotnictví zejména v obchodu a službách vydávaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle soudu je má vydávat vláda podle krizového zákona jako na začátku koronavirové epidemie, což kabinet po verdiktu znovu učinil. Po tomto datu by už měla podle vlády stačit opatření ministerstva přijímaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Nouzový stav platí v Česku od čtvrtka 12. března, sama vláda jej může vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Sněmovna stav nouze už jednou prodloužila rovněž podle návrhu komunistických poslanců do konce dubna, ač vláda žádala o sobotu 11. května.

Poslanci se v úterý sešli z preventivních důvodů opět zhruba v polovičním počtu. Pro veřejnost byly sněmovní budovy nadále uzavřeny.