Výrobce antivirového softwaru Avast věnuje na celosvětový boj s pandemií nového koronaviru 25 milionů dolarů (zhruba 625 milionů korun). Peníze půjdou především na rozšíření testování a vývoj vakcíny proti nákaze. Největší částku, 12 milionů dolarů, pošle česká firma programu Covid-19 Therapeutics Accelerator, který v březnu založila Nadace Billa a Melindy Gatesových. 

"Jedině systematický a dobře financovaný přístup k testování, léčbě a vakcinaci povede k uvolnění karanténních opatření a v konečném důsledku k záchraně více životů a minimalizaci ekonomických ztrát," uvedl ve středu na firemním blogu generální ředitel společnosti Ondřej Vlček. Ten se do programu Covid-19 Therapeutics Accelerator dokonce osobně zapojí jako člen rady investorů. 

Dalších osm milionů dolarů pošle Avast přes svou nadaci světové organizaci CEPI, která zkoumá a vyvíjí vakcínu proti koronaviru. I za tímto projektem stojí zakladatel společnosti Microsoft a druhý nejbohatší muž světa Bill Gates. CEPI by ráda představila účinnou a celosvětově dostupnou vakcínu nejpozději za 18 měsíců. 

"Vývoj probíhá devíti různými způsoby paralelně, což je velmi nákladný přístup, který však maximalizuje šance na nalezení vakcíny v nejkratším možném čase," říká Vlček. 

Gates letos v březnu odstoupil z představenstva Microsoftu, aby se mohl víc věnovat filantropii. V současnosti hodlá do urychlení vývoje vakcíny investovat miliardy dolarů. 

V nedávném rozhovoru pro BBC uvedl, že státy hrozbu pandemie podcenily. "Určitě se budeme ohlížet zpět a přát si, abychom tehdy investovali více, abychom mohli rychle získat všechny léky a vakcíny. Situaci jsme podinvestovali," přiznal Gates.

Zbytek peněz, tedy pět milionů dolarů, Avast investuje v Česku. Zde už nyní spolupracuje třeba s ČVUT na vývoji plicních ventilátorů. Firma také darovala milion roušek nejrizikovějším osobám a zdravotníkům. "Věřím, že naše kroky mohou motivovat jiné organizace i jednotlivce k podpoře dalších smysluplných iniciativ," míní šéf firmy Vlček.