Ochrana životního prostředí a ekonomické zájmy firem jdou často proti sobě, ne vždy to tak ale musí být. Ekologická opatření přináší i úspory. Například když si betonárka uvědomí, že může špinavou vodu dávat do betonu a nemusí ji pouštět do odpadu.

Podle Vojtěcha Pilnáčka, zakladatele a předsedy Asociace progresivních podnikových ekologů, budou firmy v době krize hledat úspory třeba i na úkor životního prostředí. "Rolí dobrých podnikových ekologů ale je, aby našli způsob, jak úspory a ekologii skloubit," říká bývalý vrchní ministerský rada, který po šesti letech opustil ministerstvo životního prostředí a stal se lobbistou. Se svou asociací vzniklou začátkem dubna se bude nyní věnovat zejména odpadovému hospodářství. To měl na starost i na ministerstvu.

Je pravda, že jste na ministerstvu životního prostředí nebyl příliš spokojený s rychlostí prosazování změn, zejména v oblasti cirkulární ekonomiky? 

Práce na ministerstvu je obecně dost složitá, musíte vyvažovat zájmy všech zainteresovaných skupin. Jednání se tedy většinou vedou hodně dlouho, aby se všechno spravedlivě vypořádalo. Z tohohle pohledu tedy není prosazování změn určitě nejrychlejší, není to ale nic, za co by mohlo ministerstvo, ten systém je takto prostě nastaven.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.