Stát se chystá podnikatelům, kteří jsou v nájmu a museli kvůli dopadům šíření koronaviru zavřít, uhradit minimálně třetinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Třetinu nájemného by měl uhradit pronajímatel, třetinu nájemník a třetinu stát, řekl serveru iDNES.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Dosáhnout na podporu by měla nejen obchodní centra, ale i hospody, malé obchody nebo například kadeřnictví. O úhradu části nákladů postižených podnikatelů usilovala již dříve opozice.

"Logika by měla být taková, že stát přispěje na nájemné, když se dohodne nájemce s pronajímatelem na slevě nájemného. Odstavili jsme část podnikatelů od provozu, měli tím pádem zavřeno, na ty by se to vztahovalo," řekl serveru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda by to podle něj měla projednat příští týden, nejpozději 11. května. V ten den se v rámci uvolňování omezení mají otevřít mimo jiné obchodní centra.

Havlíček serveru v sobotu řekl, že existuje i možnost, že by se stát podílel na nájemném podnikatelů i více než třetinou. Podle něj by to mohla být až polovina, rozhodnout o tom ale musí vláda. V případě, že by stát hradil třetinu nájemného, stálo by to rozpočet zhruba tři miliardy korun. V případě poloviny by to byly čtyři miliardy korun.

"Navrhuji, aby to bylo za dobu od 12. března do 30. června, i když se ty prodejny či provozovny otevřou třeba 25. května. My říkáme, dejme jim to až do 30. června, protože je pravda, že i když otevřou, tak nebudou hned prodávat, křivka nárůstu bude pozvolná," uvedl Havlíček.

Následně Havlíček na Twitteru uvedl, že v pondělí představí na vládě návrh, podle kterého by 50 procent nájemného měl platit stát, 30 procent pronajímatel a 20 procent nájemce. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj vyzval na Twitteru vládu, aby akceptovala návrh právě na 50procentní platby za nájemné od státu. "Taková pomoc dá většině obchodů šanci přežít a hlavně nepropouštět zaměstnance," uvedl k návrhu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Částečné uhrazení nájemného vládou by se mělo vztahovat na všechny podnikatele, kteří byli postiženi vládními nařízeními kvůli koronaviru a museli nadále platit nájem. Týká se to tak i podnikatelů, kteří během pandemie provozovali například e-shop nebo prodávali zboží v provozovnách přes okénko.

Havlíček to uvedl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce České televize. 

"Na podporu dosáhnou všichni, kteří byli vládním nařízením odstaveni a musí platit nájemné, bez ohledu na to, zda měli otevřené okénko, nebo provozovali e-shop," uvedl Havlíček. Dodal, že prozatím má na jednání vlády předjednanou podporu pro uhrazení nájmu státem podnikatelům z jedné třetiny. Jelikož by ale hrazení poloviny nájmu stálo stát podle něj jen o jednu miliardu více, bude se snažit prosadit tuto variantu. 

Svaz průmyslu a dopravy ČR v tiskové zprávě návrh přivítal. Vyzval ovšem vládu, aby akceptovala návrh ohledně dotace na nájem ve výši 50 procent, a ne 33 procent. "Očekáváme, že příspěvek na nájem by mohl pomoci až 150 tisícům podnikatelů," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Rafaj.

Příspěvek na nájem podle svazu pomůže také restauracím a kavárnám, když současné odhady počítají s tím, že by krizi nemusela přečkat zhruba každá třetí provozovna. "Dotace státu na pokrytí části najmu tak může zachránit existenci řady restaurací," uvedl člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Petr Jonák. Zároveň vyzval stát, aby vytvořil pro restaurace i hotely speciální úvěrový program COVID s vyšším ručením pro komerční úvěry.

Úhradu části fixních nákladů podnikatelů od státu požadovala již dříve opozice. TOP 09 například navrhovala, aby stát hradil 100 procent nájemného těm, kteří museli zavřít, a 80 procent těm, kteří měli omezené podnikání.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová na Twitteru uvedla, že strana vládní návrh podpoří. "Klasika - my podobnou věc navrhli, vládní strany neschválily, ale teď s tím přichází. Podpoříme to, je potřeba udržet tisíce firem při životě, jejich kolaps by byl totiž kolapsem ekonomiky," uvedla.

Podle nedávno přijatého zákona firmy v pronajatých prostorách, které kvůli vládním opatřením proti epidemii koronaviru musely zavřít své provozy, mohou nájem za období od 12. března do 30. června splatit až do konce letošního roku. Podobně je to ošetřeno i u bydlení, kde podle zákona nájemníci nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud do konce července nebudou platit nájemné kvůli tomu, že jsou v důsledku opatření proti epidemii koronaviru bez příjmů. Dlužné nájemné ale mají zaplatit do konce letošního roku. Proti zákonu se postavila Asociace developerů ČR. Podle ní návrh zaseje do české ekonomiky druhotnou platební neschopnost.

Následně pak vláda přijala nařízení, podle kterého po dobu trvání mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru nebude možné zvyšovat nájemné bytů. Toto ovšem chtějí senátoři ODS a hnutí STAN zrušit u Ústavního soudu. Nelíbí se jim, že zmrazení cen není časově ohraničené, například koncem roku.

Plán vlády uhradit podnikatelům postiženým pandemií třetinu nájemného pomůže stabilizovat odvětví nákupních center a uklidnit nepříjemné diskuse mezi nájemci a pronajímateli. V sobotu to řekl předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček. 

"O našem návrhu s vládou už pět týdnů intenzivně jednáme. A pokud naše požadavky ministři vyslyší, bude to podle nás jeden z nejúčinnějších nástrojů, které vláda vůbec v průběhu pandemie představila," uvedl Kubíček.

Dodal, že obchodní centra při vyjednávání navrhovala, že by se stát na úhradě nájmů podílel 50 procenty. Dalších 30 procent by pak pokrývali pronajímatelé a na obchodníky by zbylo 20 procent.

Kubíček dále upozornil, že nákupní centra byla zavřena vládním nařízením, aby se zabránilo šíření pandemie mezi prvními, a jsou tak jedním z nejpostiženějších odvětví. Škody podle něj dosahují až deseti miliard korun měsíčně. "Naši nájemci mají hodně peněz ve zboží, a tudíž nejsou ve většině případů tak kapitálově vybaveni, aby tuto situaci bez pomoci státu ustáli. K zavření obchodů došlo v průběhu sezony jarního zboží, které je už nyní v podstatě neprodejné. Nájemné vedle nákladů na personál a zásoby tvoří jeden z hlavních nákladů nájemců," uvedl.