Povinná maturita z matematiky od příštího roku zavedena nebude. Sněmovna ve středu schválila požadavek ministra školství Roberta Plagy (za ANO) v rámci novely školského zákona. Snahu části poslanců o dvouletý odklad nepřijala. Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Plaga ve středu zároveň zveřejnil harmonogram maturit na letošní rok - společná část maturitní zkoušky se letos uskuteční 1. a 2. června, didaktický test z matematiky 3. června

Profilovou část maturit doporučuje ministerstvo uspořádat od 10. června.

"Praktické zkoušky, maturitní práce a obhajoba může být před didaktickými testy, ale je žádoucí, aby to nebylo okamžitě po návratu do školy, aby byla zachována příprava," uvedl Plaga.

Jednotná přijímací zkouška na střední školy bude letos delší než obvykle, protože žáci mají kvůli epidemii koronaviru a zavřeným školám horší podmínky přípravy.

Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia o den později - 9. června.

"Přistoupili jsme k tomu, že bude jeden termín jednotné přijímací zkoušky," uvedl Plaga s tím, že úlevu může žákům přinést prodloužení času pro složení zkoušky o 15 minut u matematiky a o deset minut u českého jazyka.

Vládní návrh počítá s tím, že studenti by si mohli vedle povinné češtiny nadále vybírat mezi státní maturitou z matematiky, nebo z cizího jazyka. Státní zkouška by se navíc měla omezit jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků by se měly přesunout zpět do škol.

Plaga zrušení povinné maturity z matematiky zdůvodnil tím, že žáci na ni nejsou připraveni, neboť výuku matematiky se zatím nepovedlo dostatečně zlepšit. Dvouletý odklad by to podle ministra nevyřešil vzhledem k tomu, že do plánů zasáhlo i uzavření škol kvůli epidemii koronaviru.

Pro odklad pouze do roku 2023 bylo nakonec jen 18 ze 101 přítomných poslanců, zatímco zrušení povinné maturity z matematiky v rámci celého zákona podpořilo 78 z 99 poslanců.

Dvouletý odklad prosazovala někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) spolu s bývalými rektory technických univerzit Karlem Raisem a Ivo Vondrákem (oba za ANO). Valachová uvedla, že odklad by měl dát ministerstvu čas na dokončení úprav ve vzdělávání před zavedením zkoušky.

Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než předloni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice naopak stoupala.

Plán zrušit povinnou maturitu z matematiky hodnotili už dříve někteří kritici jako populistický. Záměr naopak v uplynulých měsících podporovaly Unie školských asociací CZESHA, unie a konfederace zaměstnavatelských svazů a Česká středoškolská unie. Proti se vyslovila Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslu a dopravy.

Poslanci v rámci úprav novely rozhodli o tom, že společnost Cermat bude muset po maturitách zveřejnit zadání jejich společné části a také správná řešení zadaných úloh.

Školy budou moci zakázat žákům používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Poslanci odmítli snahu Pirátů uznat středoškolské vzdělání studentům, kteří by školu dokončili, ale maturitu neudělali. Umožnili ale neúspěšným maturantům do dvou let získat výuční list. Sněmovna umožnila zřízení výdejen jídla v lesních mateřských školách nebo zřizování přípravných tříd v soukromých základních školách.

Nevyslyšena zůstala snaha Věry Kovářové (STAN) uzákonit mezi cíle vzdělání finanční, informační a digitální gramotnost. Neprosadili se ani lidovci s návrhem, aby mezi cíle vzdělávání patřilo přihlášení k antickým, židovským a křesťanským kořenům Evropy.