Před 75 lety skončila druhá světová válka. Ačkoliv 8. květen je pro většinu Čechů už jen číslo v kalendáři a den volna, pro pamětnici událostí Marii Sehnoutkovou jsou to zážitky, které nikdy nevymaže z hlavy. Na začátku května 1945 jí bylo osm let. Žila tehdy v Sedleci u Prčice a pro nový dokument Paměti národa zavzpomínala na první květnové dny roku 1945. Během nich došlo k masakru místních obyvatel. "Němci stáli na mostě, a co se kde hnulo, na to stříleli. Postříleli hodně lidí. Pak chodili po Sedleci, sbírali chlapy a vodili je do školy. Můj strejda byl tehdy mladý svobodný kluk, pekař, sebrali ho a také odvedli do té školy," vypráví hrůzné události. "Němci viděli, že prohrávají, tak druhý den vzali všechny lidi z té školy, museli si vykopat jámu, a všechny je tam postříleli. Do té jámy. Pak utekli," popisuje masakr, během něhož nacisté zastřelili na třicet osob. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.