Roušky by mohly být povinné jen v uzavřených prostorech, venku by je lidé nosili pouze na doporučení. Vláda se bude možným dřívějším uvolňováním zabývat v pondělí. V televizi CNN Prima News to řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle epidemiologa Rastislava Maďara bude na vládě prosazovat doporučení odborníků, podle nichž by se měly roušky i venku nosit do 15. června. Podle Babiše by se ale pravidla mohla při příznivém epidemiologickém vývoji uvolnit dříve.Hamáček s Babišem se také shodli na tom, že vláda už pravděpodobně nebude žádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu po 17. květnu, což je aktuální termín, kdy má být ukončen. 

"Já myslím, že jsme se domluvili a zítra (v pondělí) máme vládu, že nebudeme žádat a že zkrátka ten plán rozvolňování zvládneme těmi kompetencemi ministra vnitra a ministra zdravotnictví," řekl Babiš. "Z mého pohledu po tom 17. (květnu) může nouzový stav skončit," řekl Hamáček.

Babiš doplnil, že vláda připravila návrh nového takzvaného pandemického zákona, který má platit do konce roku. "A zatím bychom to mohli asi, pokud kolega (Hamáček) s tím souhlasí, zvládnout bez žádosti o prodloužení nouzového stavu," řekl Babiš. Vláda bude průběžně vyhodnocovat vývoj situace a bude podle harmonogramu pokračovat v uvolňování, poznamenal Hamáček. Nový zákon počítá mimo jiné s tím, že by mimořádná rozhodnutí ministra zdravotnictví dodatečně do 48 hodin stvrzovala vláda.

Hamáček také řekl, že nový zvláštní zákon, který vláda připravila, bude Sněmovna na žádost opozice projednávat standardním způsobem, i když se budou zkracovat lhůty k jeho projednání. "Současně ministerstvo vnitra připraví komplexní revizi krizové legislativy. Proč? Protože my jsme museli bojovat se zbraněmi, které jsme měli. A české krizové zákonodárství je postaveno na tu jedinou pohromu, se kterou máme velké zkušenosti, a to jsou povodně," popsal Hamáček. Zákony proto podle něj neřeší situace kolem epidemií.

"Takže jsme se dohodli, že do toho zákona o bezpečnosti, což je ústavní zákon, tam je potřeba, aby se to odvíjelo od ústavního zákona, dáme nový nouzový stav, 'stav pandemie', ze kterého si potom vláda odvodí svoje pravomoci v případě nějaké pandemie," popsal Hamáček. Ujistil, že nové opatření bude mít kontrolu ze strany Sněmovny, která bude mít právo v případě nesouhlasu takový stav zrušit.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek mluvil o tom, že by lidé roušky nebo jinou ochranu dýchacích cest nemuseli venku nosit od poloviny června. 

Podle Babiše by se ale pravidla mohla při příznivém epidemiologickém vývoji uvolnit dříve. "Je potřeba debatovat o tom, jak dál s rouškami, jestli je nenosit jen ve vnitřních prostorech (...), zítra na vládě o tom budeme debatovat," řekl Babiš. "Ale uvidíme, samozřejmě my rozvolňujeme, jaký to bude mít dopad na výskyt lidí, kteří se nakazí," dodal.

Hamáček dodal, že harmonogram rozvolňování vládních opatření kvůli šíření koronaviru umožňuje některé fáze urychlit. "Udělali jsme to několikrát, můžeme to udělat i s rouškami," řekl ministr. Je ale podle něj nutné vzít v potaz názor odborníků. "Řešení, které by se mohlo nabízet, je, že roušky budou povinné pouze v uzavřených prostorách, to znamená v obchodech, v kinech, v MHD a mimo uzavřené prostory vláda doporučí lidem nošení roušek a bude to na nich, aby se rozhodli, že chtějí chránit ostatní," popsal Hamáček.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara je mytí rukou, zachovávání rozestupů mezi lidmi a právě nošení roušek základní trojicí opatření, která v Česku umožnila epidemii zvládnout. "Když budeme v dalších dvou velkých vlnách rozvolňovat opatření, tak bychom si potřebovali tuto základní trojici opatření, která nás chrání, zachovat," uvedl ve druhé části pořadu. Pondělní debata na vládě o tom, jestli není na čase roušky venku přestat nosit, bude podle něj politická. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se kloní ke stanovisku epidemiologů. Je potřeba ale podle něj používat zdravý rozum, třeba pokud je člověk venku jen s rodinou.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula už dříve uvedl, že rozvolnění pravidel při nošení roušek musí mít logiku a racionálně vycházet z dopadů, které má na vývoj nemoci covid-19 předchozí rušení restrikcí. Orientační termín 15. červen vychází podle ministerstva zdravotnictví z doporučení epidemiologické pracovní skupiny.

Nošení roušek je jedním z mimořádných opatření, která přijalo ministerstvo zdravotnictví na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a která budou platit i po ukončení nouzového stavu, který zatím platí do 17. května. Zakrývání dýchacích cest se podle Vojtěcha osvědčilo jako účinná prevence proti šíření nákazy. Své spoluobčany tím chrání třeba i lidé, kteří mají nákazu, ale neprojevují se u nich žádné příznaky covidu-19.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest platí v Česku od 19. března. Za ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály, nákrčníky či jiné prostředky, které brání šíření kapének. Výjimku mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.