Opoziční Piráti v Praze 6 budou na zasedání zastupitelstva městské části požadovat rezignaci starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). K rezignaci ho vyzvou, pokud nevysvětlí situaci vzniku dvou právních posudků, za které radnice zaplatila 340 tisíc korun. Podle serveru Aktuálně.cz šlo o plagiáty poskládané z veřejně dostupných dokumentů. Stanoviska vypracovala advokátní kancelář Petra Kubíčka, který je spolužákem starosty, uvedla ve středu mluvčí Pirátů Prahy 6 Georgia Hejduková. Nejde ale o zastupitele hlavního města z TOP 09, je to shoda jmen. Zasedání zastupitelstva Prahy 6 se koná ve čtvrtek. Kolář vzkázal, že věc nebude komentovat.

Koalici v Praze 6 vytvořily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. Ve 45členném zastupitelstvu má 27 hlasů. Piráti disponují devíti hlasy, v opozici jsou dále ANO a Zelení.

"Platit více než čtvrt milionu z veřejných peněz za posudky stažené z internetu svým spolužákům považujeme za nehoráznost," uvedl zastupitel Jiří Hoskovec (Piráti).

Zastupitelský klub Pirátů bude na plánovaném zasedání zastupitelstva Prahy 6 požadovat vyvození politické odpovědnosti.

Právní posudky se týkaly účasti a postavení obce ve správních řízeních. Stanoviska měla Praze 6 pomoci k tomu, aby mohla efektivněji vést stavební a další úřední řízení a řešit problematiku vyvlastnění.

Z čistého textu jednoho posudku, tedy bez hlavičky či uvedení obsahu, jenž má 58 stránek, čítá původní autorský text necelých sedm stránek, napsal server. Zbytek dokumentu podle Aktuálně.cz tvoří dlouhé doslovně převzaté pasáže, u nichž advokát Kubíček neuvedl zdroj. Druhý posudek s názvem Právní stanovisko k otázce vyvlastnění zpracovala podle serveru Kubíčkova kancelář v lednu 2018. Dokument má 33 stran, z nichž původních je podle Aktuálně.cz osm stran.

"Plně stojím za starostou Ondřejem Kolářem. Důvody odvolání jsou zcela malicherné a tato iniciativa je naprosto nepřijatelná ve chvíli, kdy starosta Kolář čelí ruským útokům a musí být pod ochranou policie," sdělil předseda klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil.

Kolář prosadil odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Praze 6. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov to tehdy označil za pobuřující a cynické. Týdeník Respekt nedávno napsal, že do Prahy přicestoval před několika týdny pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricinem. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd však potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); zda měl muž jed, ale nechtěl komentovat. Kolář, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) dostali policejní ochranu.

Koněvova socha byla v minulosti cílem řady útoků vandalů. Nyní je socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo rovněž rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.