Členové poslaneckého výboru pro životní prostředí ve středu většinově odmítli zavést povinný zálohový systém na PET lahve. S ním zásadně nesouhlasí ministerstvo životního prostředí z obavy, že by podkopal funkční systém žlutých kontejnerů na třídění plastů. PET lahve jsou prakticky jeho nejcennějším odpadem, který lze dobře recyklovat a zpeněžit.

Vládní novela zákona o obalech, kterou nyní poslanci ve výboru projednávají a připomínkují, proto s povinnými vratnými PET lahvemi nepočítá.

Povinné zálohy by podle ministra Richarda Brabce (ANO) státu přinesly příliš velké náklady. "S dnešním systémem žlutých kontejnerů se nám daří třídit 80 procent PET lahví. Zavádět povinný zálohový systém proto, abychom se dostali na 90 procent, je nesmyslné," sdělila na jednání výboru náměstkyně ministra Berenika Peštová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.