Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval předsedou Nejvyššího soudu (NS) dosavadního šéfa senátu trestního kolegia soudu Petra Angyalossyho. Post obsadil tři měsíce poté, co ho kvůli jmenování ústavním soudcem opustil Pavel Šámal. Angyalossy po jmenování řekl, že nechystá reorganizaci soudu a na svého předchůdce chce navázat. Chce se sejít s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Některým opozičním politikům vadí, že Zeman nepostupoval transparentně a jméno nového šéfa NS do poslední chvíle tajil. Mluvčí hlavy státu zvolený postup zdůvodnil snahou zabránit veřejné dehonestaci kandidátů.

Angyalossy působí na Nejvyšším soudu od roku 2017. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, soudcem je od roku 1996. Postupně prošel v Olomouci soudy na okresní, krajské i vrchní úrovni. Zeman řekl, že vybíral ze čtyř kandidátů. Angyalossymu popřál, aby pokračoval v Šámalově práci a přispěl ke snižování počtu nevyřízených spisů.

Stejné cíle si také Angyalossy vytkl. Novinářům řekl, že neplánuje reorganizaci soudu a chce navázat na Šámala. Především má v úmyslu zvyšovat prestiž soudu a snižovat počty nedodělků. Za jednu z prvních priorit považuje dokončení práce na etickém kodexu, který by byl akceptován všemi soudci, nikoli pouze Soudcovskou unií a jejími členy. S dalšími soudci NS chce probrat, zda by soud nemohl vydat stanovisko ohledně odškodnění za vládní koronavirová omezení. Zamezilo by podle něj žalobám, které by neměly šanci na úspěch.

V Interview ČT24 Angyalossy řekl, že zásadní je podle něj také výběr kvalitních soudců na místa těch, kteří budou z důvodu věku odcházet. Doplnil, že se v nejbližších dnech chce sejít s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). "Probereme, jaké kroky bychom eventuálně společně mohli podnikat," řekl. K okolnostem svého jmenování uvedl, že mu prezident Zeman neodůvodnil, proč vybral právě jeho, a že jeho postup umožnil kandidátům i s ohledem na koronavirovou krizi v klidu pracovat bez mediálního tlaku.

Ministryně Benešová výběr nového předsedy NS respektuje, i když prezidentovi navrhovala do této funkce prvního místopředsedu Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Roberta Fremra. Benešová uvedla, že je zvědavá, jak Angyalossy obohatí justici. "Dnes po jmenování představil své prvé nápady a vize, které jsou slibné a promyšlené, a pokud je bude skutečně naplňovat, byl by to nový, zdravý impuls pro naši justici," dodala Benešová.

Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová označila naopak za politováníhodné, že soud nepovede Fremr. České televizi řekla, že Fremr byl evidentně nejlepším kandidátem. "Jakékoliv jiné jmenování vzbuzuje pochybnosti a je signálem o politizování funkce předsedy NS," uvedla. Angyalossy se proti obavám své předchůdkyně ohradil. Řekl, že by zásahy politiky do spravedlnosti nikdy nepřipustil. Vyloučil, že by se Zemanem při schůzkách před jmenováním hovořili o konkrétních kauzách.

Unie státních zástupců považuje čerstvého šéfa NS za zkušeného trestního soudce. "Věříme, že Nejvyšší soud zůstane i nadále vně politických tlaků," uvedl mluvčí unie Ondřej Šťastný.

Opoziční politici popřáli Angyalossymu, aby byl efektivní a otevřený. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka či šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizují prezidentův netransparentní postup před jmenováním. Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček uvedl, že Angyalossy podle všeho splňuje kvalifikační předpoklady a rozhodnutí prezidenta respektuje.

Výhrady k Zemanovu postupu při výběru předsedy NS má Soudcovská unie. "Bohužel ani při aktu jmenování prezident republiky nesdělil, mezi jakými kandidáty vybíral, jaká kritéria pro něj byla důležitá a jaké skutečnosti ho vedly k jeho rozhodnutí," uvedla prezidentka sdružení Daniela Zemanová.

Mluvčí hlavy státu uvedl, že prezident nechtěl zveřejňovat jména zvažovaných kandidátů, aby zabránil jejich veřejnému dehonestování. "My jsme chtěli zabránit tomu, aby někdo, kdo bude kandidovat, byl vláčen médii. Chtěli jsme, aby prezident měl klid na kvalifikované rozhodnutí," řekl Jiří Ovčáček Frekvenci 1.

O výběru a jmenování předsedy NS rozhoduje prezident. Jedinou podmínkou je, že musí vybírat ze stávajících soudců NS. Od Šámalova odchodu 20. února soud řídil místopředseda Roman Fiala. Nejvyšší soud sídlí v Brně a je vrcholným soudním orgánem v oblasti občanskoprávních a trestních řízení s výjimkou záležitostí, o nichž rozhoduje Ústavní soud a Nejvyšší správní soud.