Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek. Řekl to v neděli čínský ministr zahraničí Wang-I. Čína a USA se podle něj ocitly na pokraji nové studené války.

Americký prezident Donald Trump nevyloučil, že USA budou od Číny požadovat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Na covid-19 už zemřelo od prosince přes 342 tisíc lidí, z toho téměř 100 tisíc v USA.

Wang při výroční tiskové konferenci řekl, že USA a Čína musí najít najít způsob mírové existence, protože ze spolupráce jenom získají, zatímco konfrontace jim přinese ztráty.

Vztahy obou zemí, poznamenané v minulých dvou letech obchodní válkou, se v době koronaviru vzájemnými výpady značně zhoršily, upozornila agentura Reuters.

Wang prohlásil, že je třeba, aby obě země začaly koordinovat politiku s ohledem na své hospodářství i na ekonomiku celého světa. USA by podle něj měly přestat marnit čas. "Chci zde říci: Neztrácejte už vzácný čas a neopomíjejte lidské životy. To, co musí Čína a USA udělat především, je poučit se jeden od druhého, podělit se o své zkušenosti z boje proti epidemii a navzájem si v tomto boji pomoci," řekl ministr.

Apeloval rovněž na odpovědnost obou zemí vůči světu. "Čína vždy zastávala názor, že největší rozvíjející se země a největší rozvinutá země světa nesou velkou odpovědnost za světový mír a rozvoj. Čína a USA z kooperace jenom získají, zatímco z konfrontace ztratí," řekl ministr.

Zmínil se ale také o požadavku náhrad za epidemii a řekl, že ti, kdo chtějí, aby Čína zaplatila kompenzaci, jsou snílci. Wang ujistil, že je Čína připravena podílet se na mezinárodní spolupráci při určení původu koronaviru. Tato spolupráce se ale podle jeho slov musí obejít bez "politického vměšování".

K napětí mezi oběma zeměmi prohlásil, že jsou na pokraji nové studené války. "V USA se kromě zkázy způsobené koronavirem šíří i politický virus a nevynechá příležitost na Čínu zaútočit a hanět ji. Některé americké politické síly si vzaly vztahy Číny s USA jako rukojmí a tlačí obě země na okraj nové studené války," řekl.

"Záměrem Číny není změnit Spojené státy a ještě méně je nahradit. USA by se měly vzdát nadějí na to, že mohou Čínu změnit. V zájmu obou našich národů a také budoucnosti a prosperity lidstva by měly Čína a USA najít cestu k mírovému soužití, navzdory rozdílnosti společenských kultur a systémů," řekl nejvyšší čínský diplomat.

Wang se dále zastal Světové zdravotnické organizace (WHO), již Spojené státy kritizují za postup při pandemii. USA chtějí zvážit své další členství v organizaci a prozatím dočasně pozastavily své příspěvky. Podle Wanga odvedl ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dobrou práci. Wang řekl, že všechny slušné země organizaci podpoří, protože zachraňuje životy. WHO se podle něj nebude měnit jenom proto, že se někomu nelíbí.

Wang se zaměřil i na Severní Koreu a Tchaj-wan. Čína podle ministra doufá v co nejrychlejší obnovu amerických rozhovorů s KLDR, protože nelze promarnit těžce nabyté výsledky minulých kontaktů. K Tchaj-wanu řekl, že by USA neměly zpochybňovat otázku čínských nároků na něj.

Šéfka wuchanského ústavu odmítla, že koronavirus pochází odtud

USA chtějí vyšetřit možnost, že koronavirus, který se rozšířil z Wu-chanu do světa, unikl z wuchanského institutu virologie. Podle ředitelky pracoviště Wang Jen-i zde mají tři živé kmeny koronaviru z netopýrů, ale žádný neodpovídá covidu-19. Wang následně v čínské televizi CGTN označila americké podezření za naprostý výmysl.

Většina vědců se kloní k názoru, že se koronavirus označovaný jako SARS-CoV-2 zřejmě na člověka přenesl ze zvířat. Největší podezření padá na wuchanské tržiště, kde se prodávala živá divoká zvířata a které bylo vzdáleno několik kilometrů od institutu virologie.

"Stejně jako zbytek světa jsme ani my nevěděli, že ten virus existuje. Jak tedy mohl uniknout z naší laboratoře?" sdělila Wang v rozhovoru, který televize vysílala v sobotu, ale který byl natočen už 13. května.

První případ koronaviru byl ve Wu-chanu ohlášen koncem prosince, do dneška onemocnění covid-19 zabilo na celém světě přes 342 000 lidí.

Spekulace o wuchanském institutu jako původci koronaviru se šíří delší dobu na internetu. Wang přiznala, že se na jejím pracovišti podařilo "z netopýrů izolovat a získat několik typů koronaviru". "Máme tři kmeny živého viru," sdělila. Jejich shoda s covidem-19, na nějž umírají nyní lidé, je podle ní "jenom ze 79,8 procenta".

Jak upozornila agentura AFP, toto pracoviště studuje jedny z nejnebezpečnějších patogenů. Jeho pracovníci na začátku současné epidemie přispěli k poznatkům o SARS-CoV-2 a jejich práce byla v únoru publikována v odborném časopise. Jejich výzkum prokázal 80procentní shodu koronaviru s virem SARS, který byl za epidemií z let 2002-2003, a 96procentní shodu s koronavirem z netopýrů.