V době, kdy se Nejvyšší kontrolní úřad, policie i opozice zajímají o okolnosti nákupů ochranných pomůcek pro sestry a lékaře, přichází ministerstvo zdravotnictví s tvrzením, že když od dodavatelů žádalo evropské certifikáty kvality, nebylo to ve skutečnosti potřeba.

"Ministerstvo zdravotnictví při nákupech vyžadovalo certifikáty z předběžné opatrnosti, přestože nemá platnou legislativou dánu povinnost je vyžadovat," řekla HN mluvčí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) Gabriela Štěpanyová.

Odvolává se na doporučení Evropské komise, podle něhož nebylo dokládání certifikátů během koronavirové krize nezbytné v případech, kdy nákupy pomůcek organizoval stát, ověřoval jejich kvalitu, sháněl je pouze pro zdravotníky a nepustil je na běžný trh. "To bylo v případě nákupů ministerstva zdravotnictví splněno," podotkla Štěpanyová.

Dodala, že Vojtěchův úřad nákupy konzultoval s Českou obchodní inspekcí. "Ta ministerstvu jeho přístup potvrdila jako správný a v souladu s platnou legislativou," uvedla mluvčí, která redakci poskytla korespondenci mezi Vojtěchem a ředitelem obchodní inspekce Mojmírem Bezecným.

Takzvané CE certifikáty dokládají, že je výrobek v souladu s evropskou legislativou. Ministerstvo kvůli podezření z falšování zahájilo začátkem května audit nákupů. Dodavatelům poslalo dopis, v němž je vyzývalo k urychlenému dodání certifikátů. Pohrozilo jim, že pokud vše řádně nedoloží, bude se bránit právní cestou. Na výzvu zareagovaly čtyři desítky firem a ministerstvo začalo dokumenty prověřovat.

V dopise šéfovi obchodní inspekce z minulého čtvrtka už ale Vojtěch vidí situaci jinak. "Pokud potřebné dokumenty nebudou Ministerstvu zdravotnictví ČR předloženy, není zapotřebí činit další kroky," píše ministr s odvoláním na zmíněné doporučení Evropské komise.

Podle Pirátů, kteří se státními nákupy dlouhodobě zabývají, měl ministr Vojtěch řešit kvalitu i ceny nakupovaných pomůcek mnohem dřív. "Jedná se přece o mnohamiliardové částky, a navíc nakupování neprověřených výrobků je hazardováním se zdravím sociálních pracovníků, zdravotníků a všech těch, kteří tyto pomůcky používají," uvedl dříve šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Štěpanyová už v době zahájení auditu zdůraznila, že i kdyby firmy ministerstvu dodaly pomůcky bez certifikátů, neznamená to, že by byly nebezpečné nebo neúčinné. "Ministerstvo si dodávky ochranných pomůcek testovalo u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a v případě, že výsledek testů byl horší než deklarovaná kvalita v objednávce, od objednávky odstoupilo, zboží vrátilo a nezaplatilo," popsala mluvčí.

Jak HN už dříve informovaly, ministerstvo stornovalo téměř třetinu ze zhruba čtyř stovek objednávek. Nejčastějším důvodem byla právě nedostatečná kvalita. Dodavatelé také v řadě případů nebyli schopni dodržet lhůtu na splnění zakázky, kterou úřad požadoval. Vyplývá to z dokumentu, který si od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vyžádali Piráti a HN ho mají k dispozici. Ze seznamu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že například od poloviny března do začátku dubna objednalo celkem 17 dodávek respirátorů od firmy LA Factory, které pak zrušilo.

Nákupy už se začal zabývat Nejvyšší kontrolní úřad. Zkoumat je bude i policie. Trestní oznámení kvůli podivným nákupům zdravotnického materiálu jí poslal předseda lidovců Marian Jurečka. Opírá se o informace z médií, podle kterých ministerstvo nakupovalo některé položky za výrazně vyšší ceny, než je obvyklé. Navíc zboží objednávalo i u firem, které nemají jasné vlastníky anebo jsou to jen prázdné schránky.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová chce navrhnout vznik sněmovní vyšetřovací komise, která by měla nákupy zdravotnického materiálu prověřit. Její návrh ale zatím podporuje jen opozice.

Vojtěch v neděli v České televizi uvedl, že jeho úřad během pandemie objednal od českých i zahraničních dodavatelů 70 milionů ochranných prostředků. Řekl, že si nechal vypracovat analýzu, z níž vyplývá, že ministerské nákupy pomůcek nebyly předražené.