Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje MF projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Návrhy poslanců opoziční SPD na zvýšení daňových slev a na snížení daně z příjmů malých firem dostaly v pondělí od vlády negativní stanovisko. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Poslanci SPD chtějí snížit daň z příjmů firmám s obratem do tří milionů korun až na 15 procent. V druhém návrhu chtějí mimo jiné zvýšit daňovou slevu poplatníkům tak, že by jim měsíčně zůstalo o 1035 korun víc. Vláda mimo jiné uvedla, že v současné době nelze s navrhovaným snížením přímé daňové zátěže pro všechny daňové poplatníky souhlasit.

Od úterý přestane v Česku platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů s potravinami, hygienickým zbožím, kosmetikou a drogerií v době mezi 08:00 a 10:00 jen osoby starší 65 let. Na pondělním zasedání o tom rozhodla vláda, sdělil ČTK vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19.

Kabinet se naposledy možností zrušit vyhrazený čas pro nákupy seniorů zabýval před dvěma týdny. Tehdy se však i s ohledem na názor epidemiologů rozhodl opatření zatím nechat v platnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tehdy uvedl, že se kabinet k záležitosti vrátí na některém z dalších zasedání.

Kadeřníci nebudou muset od úterý nosit dvojitou ochranu obličeje, mohou odložit štít. Měli by ale alespoň každé dvě hodiny měnit roušku. Roušku nebudou muset mít plavčíci či trenéři, kteří budou od ostatních lidí na dva metry, odložit ji budou moci také řidiči veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s někým dalším. Zaměstnanci nejen v kancelářích, ale i výrobních provozech, kteří od sebe budou dva metry, nebudou muset už také nosit roušku. Po jednání vlády to v pondělí řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Odložení štítu se podle Vojtěcha týká i kosmetiček a masérů, pro které dosud platilo stejné nařízení. ČTK to napsal v SMS. Nejvíce si na dvojí ochranu stěžovali kadeřníci, podle kterých se stala zdravotním rizikem. Do výzvy vládě na zrušení štítů, kterou inicioval majitel pražského kadeřnického salonu Robert Starý, se zapojilo kolem tisíce tuzemských kadeřníků.

Lidé pracující v jakémkoliv provozu, kteří jsou od sebe alespoň na dva metry, nemusejí nadále nosit roušky. Zatím výjimka platila jen pro zaměstnance kanceláří.

Odpuštění odvodů menším firmám

Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Zaměstnavatel by ale nesměl propustit víc než desetinu pracovníků a ve srovnání s březnem nesnížit mzdy. Návrh zákona schválila v pondělí vláda. Na Twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Předlohu musí ještě projednat Sněmovna a Senát a podepsat prezident.

Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku. Prominutí odvodů má být další podporou z kurzarbeitového programu Antivirus, z něhož se vyplácejí dva druhy příspěvků na náhrady mezd. O odpuštění pojistného - tedy o takzvaném režimu C z Antiviru - jednala v pondělí tripartita. Na podobě opatření se neshodla.

Uvolnění provozu na hranicích

Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin. Na Twitteru to v pondělí uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ve vyjádření pro ČTK k tomu v úterý ministr zahraničí Tomáš Petříček přidal i Maďarsko. Petříček zároveň oslovil rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga, že by bylo možné obdobný režim zavést také na společných česko-rakouských hranicích.

Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem pouze namátkové, se zeměmi se otevřou všechny silniční a železniční přechody. Na pondělním zasedání schválila vláda návrh vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům. Ministerstvo vnitra to sdělilo v tiskové zprávě.

"V rámci rozvolňování podmínek budou kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem cílené a namátkové, policie nebude kontrolovat každého cestujícího. Místa bude policie vybírat flexibilně na základě vyhodnocení epidemiologického rizika ve spolupráci s hygieniky. Dojde tak k zásadnímu snížení personální náročnosti kontrol pro policii a otevření dalších míst pro překračování hranic," uvedl resort.

Navzdory prohlášení ministerstva ale nejsou v úterý některé přechody s Rakouskem otevřené, napsal server iROZHLAS.cz. Rakouská strana je uzavřela. "Jakkoliv byla rakouská strana včas informována, neotevřela některé hraniční přechody. Situaci s rakouskými orgány řešíme," sdělil serveru Hamáček. 

Pro lety v schengenském prostoru se budou moci od úterý nově využít i další letiště v České republice, a to v Brně-Tuřanech, Ostravě-Mošnově, Karlových Varech, Pardubicích a Praze-Kbelích. Dosud byla pro mezinárodní lety otevřena pouze pražská Ruzyně. Vláda to v pondělí schválila, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra.

Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném členském státě EU, nově mohou maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území České republiky. Musejí ale mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy osob, ke které mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat. Na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Omezeně se v červnu otevřou i střední a speciální školy

Do speciálních škol se budou moct vrátit děti se zdravotním postižením od 1. června. Schválila to v pondělí vláda nad rámec původně plánovaného harmonogramu rozvolňování fungování škol v době epidemie koronaviru. Účast žáků bude dobrovolná. Vláda tak podle ministerstva školství vyslyšela hlasy rodičů dětí s poruchou autistického spektra a dalšími hendikepy. O rozhodnutí vlády informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.

Kabinet v pondělí také odsouhlasil další původně plánovanou vlnu postupného a dobrovolného otevírání středních a základních škol. Praktické vyučování na středních školách a konzervatořích může začít 1. června, přičemž bude na školách, zda možnosti využijí. Žáci druhých stupňů základních škol budou moct na konzultace či třídní hodiny od 8. června. Pro žáky bude docházka dobrovolná, pro školy pořádání akcí nepovinné.