Od úterý končí vyhrazená doba nákupů v obchodech pro seniory a stát chce také částečně otevřít hranice. Lidé v Česku už od pondělí nemusí za určitých podmínek nosit venku roušky, otevřely se vnitřní prostory restaurací či hotelů a mohou se konat akce až pro 300 lidí. Také se již mohli do základních škol vrátit žáci prvního stupně a ministerstvo školství otevře od 8. června třídy i žákům druhého stupně.

V úterý se také otevřely silniční a železniční přechody na hranicích republiky s Rakouskem a Německem. Otevřou se také pro mezinárodní lety další letiště v Česku kromě pražského Letiště Václava Havla, z něhož se do ciziny létá už nyní. Nadále však musí lidé při vstupu do Česka dokládat negativní test na covid-19 a dál platí opatření neumožňující vstup do ČR turistům.

Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném členském státě EU, nově budou moci od úterý maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území České republiky. Musí ale mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy osob, ke kterým mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Od středy ale budou moci Češi a Slováci cestovat mezi Českem a Slovenskem bez nutnosti testů na covid-19 a bez karantény, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO).

V Česku přibylo ve středu 36 nakažených koronavirem, nejméně za posledních šest dní. Podíl nově potvrzených případů covidu-19 způsobovaného koronavirem na počtu provedených testů v Česku předchozí dny rostl. V neděli dosáhl 1,96 procenta, což bylo nejvíce od 20. dubna. V neděli přibylo 65 nových případů a bylo provedeno 3317 testů. V Česku bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví ve středu dosud potvrzeno 9086 případů nákazy koronavirem. Z covidu-19 se vyléčilo 6370 lidí, 317 nakažených zemřelo.

Na vyšším počtu nových případů nemoci v uplynulém týdnu se podílel výskyt nákazy v Dole Darkov firmy OKD v Karviné. Hygienici tam aktuálně evidují už 239 nakažených. 

Díky uvolňování vládních opatření se mohli po dvouapůlměsíční pauze vrátit do škol žáci prvního stupně základních škol. Podle odhadů ministerstva školství se do lavic vrátilo asi 60 procent z nich. Žáci druhého stupně budou moci chodit od 8. června do škol na konzultace či třídní hodiny. Od 1. června se mohou vrátit do speciálních škol děti se zdravotním postižením a bude také moci začít praktické vyučování na středních školách a konzervatořích.

Kadeřníci nebudou muset od úterý nosit dvojitou ochranu obličeje, mohou odložit štít. Měli by si ale alespoň každé dvě hodiny měnit roušku. Roušku nebudou muset mít plavčíci či trenéři, kteří budou od ostatních lidí na dva metry, odložit ji budou moci také řidiči veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s někým dalším. Roušky nově nebudou muset při zachování dvoumetrových rozestupů také nosit všichni zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě.

Vláda v pondělí také jednomyslně schválila pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterou bude zastávat dosavadní náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. 

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
28.5.2020 10:25 | Jih Itálie se obává zavlečení nákazy ze severu

Regiony na jihu Itálie se obávají zrušení zákazu cestování po celé zemi, které úřady naplánovaly na příští týden, upozornila dnes tisková agentura APA.

28.5.2020 10:17 | Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum za 11 let

V květnu, kdy země již zaznamenala výrazný pokles nových případů infekce koronavirem, pokračovala ekonomická nálada v poklesu. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

28.5.2020 10:11 | Německá ekonomika letos klesne kvůli pandemii o 6,6 procenta

V roce 2021 vzroste o 10,2 procenta. Firmy v průměru očekávají, že jejich provoz se po přísných karanténních opatřeních ve druhém čtvrtletí vrátí do normálu za devět měsíců.

28.5.2020 10:07 | Češi při online nákupech čím dál více preferují placení kartou

Tento trend posílila pandemie covid-19. Češi na internetu nakupují častěji, v obchodech začali upřednostňovat bezkontaktní placení. Výsledky průzkumu dnes zveřejnila Česká bankovní asociace.

28.5.2020 09:51 | Česko má podle Pirátů před druhou vlnou epidemie co zlepšovat

Stát by měl podle opozičních Pirátů zlepšit zejména informování, ale i pomoc domácí ekonomice a sociální pomoc. Podle předsedy Bartoše je třeba dělat až 30 tisíc testů za den.

28.5.2020 09:34 | Kypr zaplatí nakaženým turistům ubytování, jídlo a léky

Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza koronavirem. Transfer na letiště a repatriační let si ale dotyční budou muset zaplatit sami.

28.5.2020 09:14 | Ekonomové varují vládu před dopady zpětně uplatněné daňové ztráty

Její zavedení bez omezení by znamenalo výrazný zásah do rozpočtu státu, navíc je ekonomicky neefektivní, shodl se ekonomický poradní tým při Ústředním krizovém štábu.

28.5.2020 08:55 | Koronavirus ovlivní přes třetinu evropských zahraničních investic

Více než třetina evropských projektů přímých zahraničních investic oznámených v loňském roce bude buď zpožděna, nebo přímo zrušena. Vyplývá to z průzkumu konzultační společnosti EY.

28.5.2020 08:21 | Velká Británie dočasně uzavřela svou ambasádu v KLDR

Učinila tak kvůli přísným omezením v souvislosti s koronavirovou nákazou. Veškerý diplomatický personál opustil zemi, oznámil britský velvyslanec v KLDR Colin Crooks.

28.5.2020 08:03 | Stát přepočítá oběti nákazy. Je třeba zkoumat příčiny, říká analytička

Počet obětí je potřeba brát s rezervou, upozorňuje analytička Šárka Daňková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který zveřejňuje nejnovější data o nákaze.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru