Ministerstvo vnitra vypovědělo smlouvu o nájmu skladu s nakladatelstvím Naše vojsko, které vydalo kalendář s portréty osobností třetí říše, sdělil po úterním jednání s izraelským velvyslancem v ČR Danielem Meronem ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Dodal, že podobné zboží nemá na pultech českých obchodů co dělat. Na vydavatele již směřuje trestní oznámení a další se chystá.

Kvůli kalendáři podal trestní oznámení předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, další chystá Federace židovských obcí (FŽO). Federace podle předsedy Petra Papouška považuje nejen samotné vydání kalendáře, ale i jeho grafickou úpravu za podporu nacismu, tedy hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, a oslavu jeho představitelů, vesměs nacistických válečných zločinců.

Petříček uvedl, že Meron se při úterní schůzce o případ zajímal. "Informoval jsem ho, že trestní oznámení už bylo podáno a že ministerstvo vnitra už vypovědělo nakladatelství smlouvu na sklad. Takové předměty nemají na pultech českých obchodů co dělat, zlehčují hrůzy nacistického režimu a zvlášť pro Izrael to musí být smutný pohled," napsal ČTK Petříček v textové zprávě. Vedle Merona dříve kritizoval kalendář i německý velvyslanec v ČR.

Vnitro podle zjištění Deníku N nakladatelství pronajímalo prostřednictvím své příspěvkové organizace sklad. Nyní se rozhodlo smlouvu ke 30. červnu vypovědět. "Výpověď smlouvy odeslalo Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra do nakladatelství Naše vojsko dnes ráno," citoval v úterý Deník N ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Policie již dřív prošetřovala nakladatelství kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ v létě 2018 ale uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. Šéf nakladatelství Naše Vojsko Emerich Drtina v médiích v té době uvedl, že prodejem předmětů nedělá propagaci, ale jedná se mu o zisk.

Petříček ujistil izraelského velvyslance o přátelských vztazích

Ministr Petříček ujistil během úterní schůzky izraelského velvyslance Merona o zájmu na rozvoji vzájemných vztahů. Článek, ve kterém Petříček a jeho předchůdci Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) v sobotním Právu kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu, podle něj nicméně vychází z dlouhodobé pozice založené na respektování mezinárodního práva, s jehož porušením má Česko neblahé zkušenosti. "Věřím, že jsme si vše vysvětlili," napsal Petříček ČTK.

"Hovořili jsem s panem velvyslancem, že novinový článek, který jsme s kolegy vydali, vychází z naší dlouhodobé pozice, která je postavena na respektování mezinárodního práva, s jehož porušením máme sami neblahé zkušenosti," sdělil Petříček. Doplnil, že velvyslance ubezpečil, že na přátelských vztazích Česka s Izraelem se tím nic nemění a Česko má nadále velký zájem na jejich dalším rozvoji.

Podotkl, že chce například posílit spolupráci mezi Evropskou unií a Izraelem v praktické rovině. "S tím může Česko Izraeli na půdě EU pomoci," uvedl.

Petříček a jeho předchůdci v článku kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu, záměr by podle nich byl porušením mezinárodního práva. Článek kritizovali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) a některé organizace. Petříčkův postoj naopak v otevřeném dopise ocenila Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě. V otevřeném dopise v úterý ministra vyzvala, aby v případě protiprávní anexe na mezinárodním poli požadoval konkrétní kroky, které by vedly Izrael k dodržování mezinárodního práva a závazků.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Minulý týden o společném postupu v případě anexe židovských osad jednaly státy Evropské unie, neshodly se ale na přijetí možných postihů. Proti se postavila řada ministrů zahraničí, včetně Petříčka.

Petříček se svými dvěma předchůdci ve společném článku napsal, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu. Upozornili, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.