Zabijačka prasete u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku v nouzovém stavu má finanční dohru.

Veterináři mu uložili pokutu 1300 korun za neregistrování prasete, byl podle nich porušen plemenářský zákon. Za Státní veterinární správu (SVS) to sdělil Petr Majer. Mynář uvedl, že rozhodnutí respektuje a pokutu uhradí. Poznamenal, že o povinnosti nevěděl. Jiná porušení veterináři nezjistili.

Tato nahlašovací povinnost platí rok a několik měsíců, dříve se chov s jedním prasetem hlásit nemusel.

"Při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu bylo zjištěno porušení plemenářského zákona. Spočívalo v tom, že chovatel nezaregistroval chov prasete u pověřené osoby (Českomoravské společnosti chovatelů). Za tento přestupek byla chovateli uložena příkazem pokuta ve výši 1300 korun, tedy v obdobné výši, v jaké za srovnatelné přestupky krajská veterinární správa ukládala pokuty chovatelům v nedávné minulosti. Jiná porušení veterinární legislativy zjištěna nebyla,"
sdělil Majer.

"Je to moje chyba, neznalost zákona neomlouvá. Samozřejmě pokutu zaplatím," řekl Mynář. Zdůraznil, že se samotnou zabijačkou pokuta spojená není. Ohledně případné sankce za porážku v době nouzového stavu rozhodne hygienická stanice.

Hygienici podle pátečních informací o případné sankci zatím nerozhodli. Správní orgány ale budou podle názoru právníků ministerstva vnitra muset zastavit řízení proti lidem, kteří se dopustili přestupků proti těm opatřením kvůli šíření nákazy novým koronavirem, jež později zrušil soud. Delikty spáchané v době od 23. března do 27. dubna nebude podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) možné trestat. Policie dříve zabijačku vyhodnotila jako podezření z přestupku spočívajícího v porušení zákazu shromažďování povoleného počtu lidí. Tento přestupek by měl podle dostupných informací patřit mezi ně.

O zabijačce během vyhlášeného nouzového stavu informoval server Blesk.cz. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí. Mynář později uvedl, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a rozporcování. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, podle něj koupila jeho lékařka.

Hradní kancléř se hájil tím, že porážka byla nutná kvůli stavu prasete. Uskutečnila se podle něj ve stanu na trávě v místě, kde má trvalé bydliště. "Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník," uvedl Mynář. Při usmrcení byli podle něj potřeba kvůli síle zvířete minimálně čtyři lidi.

Pokuta, kterou uložili veterináři, se vztahuje k nové povinnosti, do prosince 2018 se podle Majera chovy jednoho prasete hlásit nemusely.

"Změna evropské legislativy v souvislosti s nákazou afrického moru prasat si však vyžádala zrušení této výjimky a již více než rok platí povinnost evidovat chov pro všechny chovy prasat bez výjimky. Je to z důvodu, aby i v těchto chovech bylo možno provádět veterinární dozor a dozorové orgány měly přehled o všech chovech, což je důležité zejména s ohledem na nákazovou situaci v Evropě," uzavřeli veterináři.

Související