Vláda v pondělí schválila systém, který stanoví bezpečné země, do nichž by mohli Češi cestovat bez omezení, či ze kterých by naopak do České republiky mohli přijíždět turisté. Krátce po jednání vlády o tom na Twitteru informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Návrh ve čtvrtek dokončila pracovní skupina, řekl novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Mezi bezpečnými zeměmi je většina států Evropské unie, včetně turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko. Za země s vysokým rizikem vláda označila Velkou Británii a Švédsko.

Země jsou v systému rozdělené do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko. Češi mohou bez omezení cestovat do států v prvních dvou kategoriích, při návratu ze států poslední kategorie, Velké Británie a Švédska, se ale budou muset prokazovat negativními testy na onemocnění covid-19. 

Mezi bezpečné země dále patří podle systému schváleného kabinetem všechny sousední státy a také Maďarsko, Norsko, Finsko, Švýcarsko nebo pobaltské země. Do středně rizikových států náleží dále Dánsko, Belgie, Nizozemsko či Irsko.

Vláda představila systém označující bezpečné země pro cestování.
Vláda představila systém označující bezpečné země pro cestování.
Foto: Twitter Adama Vojtěcha

Cizinci přijíždějící do Česka se ale budou muset nadále prokazovat testem i při cestě ze středně rizikových zemí, do nichž patří Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemsko, Portugalsko či Irsko. Systém bude platný od 15. června.

V případě, že státy budou mít po 15. červnu omezení pro vstup na své území, cestování se bude řídit podmínkami druhé strany, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr Petříček. Uvedl také, že nadále budou pokračovat namátkové kontroly na hranicích.

Podle Vojtěcha při sestavování seznamu ministerstvo vycházelo z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Systém podle něj bude průběžně aktualizován podle epidemiologického vývoje. "Itálie je v očích a hlavách mnoha občanů spojena s koronavirovou nákazou asi nejvíce. Na druhou stranu situace se vyvíjí a dnes je Itálie na tom výrazně lépe, než byla před dvěma měsíci," poznamenal.

Co se týče zemí mimo Evropskou unii a přidružené země v Evropském hospodářském prostoru, řešení podle ministrů má být přijato na úrovni celé unie. "Opakovaně jsme se s kolegy shodli, že je potřeba koordinovat to v rámci Evropské unie. Nedává velký smysl, kdyby jeden či dva členské státy otevřely hranice s třetí stranou. Potom je obrovský problém toto kontrolovat. Do 15. 6. Evropská komise doporučila vnější hranice Evropské unie ponechat uzavřené pouze s výjimkou nutných cest z ekonomických důvodů či návratu občanů Evropské unie," řekl Petříček.

Související

Cestovní kanceláře mapu rizikovosti zemí vítají

Cestovní kanceláře vládní seznam zemí uvítaly. Velké CK, které zájezdy na léto kvůli nejistotě zrušily, aktuální situaci přizpůsobí nabídku. Vyplývá to z pondělních vyjádření zástupců CK. 

Všechny letní cesty zrušila Exim Tours. Nyní bude podle svého obchodního ředitele a mluvčího Petra Kostky připravovat novou nabídku do všech států, kam mohou čeští turisté v obou směrech cestovat bez povinnosti testu na covid-19 nebo karantény. Velká část klientů se podle Kostky v poslední době ptala z evropských zemí zejména na Řecko, oblíbené je také Bulharsko.

"Řecko je u našich klientů dlouhodobě nejžádanější destinací. Jsme rádi, že jim na četné dotazy k cestě můžeme konečně přinést jasnou odpověď. Nabídku máme připravenou," řekla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. V Řecku podle ní od pondělí platí pravidlo o padesátiprocentní obsazenosti, dodržují se odstupy, lidé při pobytu ale nebudou muset používat ochranné prostředky jako roušky nebo rukavice. "Z dříve zveřejněných informací jsme nepočítali s tím, že by Češi bez omezení mohli cestovat také do Itálie a Španělska. Je to rozhodně dobrá zpráva, protože tyto země patří u Čechů mezi deset nejoblíbenějších," uvedla dále.

Stejně důležité jako mapa rizikovosti zemí, kterou schválila vláda, bude podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného konečná podoba opatření upravujících provoz hotelů a poskytování služeb v cestovním ruchu v jednotlivých zemích. Také Alexandria všechny letní zájezdy zrušila. Nyní podle Šatného připravuje novou nabídku dle aktuální situace.

"V tuto chvíli intenzivně pracujeme na novém letovém plánu, abychom v následujících dnech mohli přijít s novou nabídkou zájezdů. Našim klientům nabídneme zájezdy do všech destinací, kam lze cestovat bez omezení, tedy testů a karantény. Za klíčové považujeme to, že naši klienti budou při nákupu zájezdu přesně vědět, za jakých podmínek bude jejich destinace i konkrétní hotel fungovat," uvedl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Vládním rozhodnutím skončilo podle jednatele CK Travel Family Ivana Lackoviče období nejistoty pro české turisty. Travel Family nabízí cesty především do zemí s nízkým rizikem jako Chorvatsko, Řecko, Kypr a Bulharsko. Očekává u nich nárůst poptávky. "Dále očekáváme, že na seznam bezpečných zemí brzy přibude i Černá Hora, která podle vyjádření černohorského premiéra je dnes jedinou zemí v Evropě bez výskytu případu koronaviru," dodal.

Pomůže to byznysu, myslí si agentura CzechTourism

Podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta vládní seznam pomůže byznysu.

Pro tuzemský cestovní ruch jsou zásadní návštěvníci ze sousedních zemí, kteří často do Česka přijíždějí opakovaně. Kromě turisticky nejnavštěvovanějších cílů si tak vybírají i méně známá místa. V hromadných ubytovacích zařízeních tvoří tito návštěvníci třetinu všech zahraničních hostů.

Pravděpodobnost, že by do Česka ve větším počtu přijížděli turisté, kteří se budou muset prokazovat negativním testem na covid-19, je podle Hergeta mizivá. "Z těchto zemí přijedou lidé kvůli služební cestě, případně ti, kteří chtějí navštívit příbuzné. Běžní turisté, kteří vyjedou na několikadenní dovolenou, si vyberou zemi, kde pro ně nebude platit omezení," řekl.

Testem se budou zatím muset prokazovat například Italové, Francouzi nebo Španělé. Ti by podle Hergeta určitě pomohli cestovnímu ruchu v Praze. Zveřejněný vládní systém rizikovosti podle něj podnikatelům alespoň v současné době pomůže, aby se mohli připravit na další uvolnění opatření, které by už mohlo umožnit příjezd návštěvníků z dalších zemí.

Důležité podle Hergeta také bude, pokud Evropská unie najde shodu, že podobným systémem jako ČR může postupovat u třetích zemí, které jsou z hlediska cestovního ruchu podstatné.

Vláda dnes schválila, že od 15. června budou moci bez omezení do republiky přijíždět turisté ze Slovenska, Německa, Polska, Rakouska, Maďarska či Švýcarska. Testem by se museli kromě už zmíněných návštěvníků prokázat i hosté z Belgie, Dánska nebo Velké Británie.

Nejvíce zahraničních hostů loni do ČR přijelo z Německa, ubytovaných jich tu byly dva miliony. Za Německem následovaly stejně jako předchozí rok Slovensko se 750 tisíci hosty a Poláci, kterých přijelo zhruba 673 tisíc.

Hromadné akce do 500 osob, žádné rozestupy v hledištích

V další vlně uvolňování pravidel přijatých od března kvůli epidemii koronaviru v pondělí vláda rozhodla, že od 8. června se budou moci konat akce pro maximálně 500 osob. Divadla, kina či koncertní sály budou moci zrušit rozestupy v hledištích, kdy musely mimo jiné nechávat neobsazované celé řady, uvedl po jednání kabinetu ministr Vojtěch.

Vláda také rozhodla, že od stejného data navýší limity pro počty návštěvníků zoologických zahrad, botanických zahrad a arboret na 250 lidí na hektar, dosud jich mohlo být 150. Limit v sobotu pražská zoo vyčerpala už dopoledne. Od 15. června vláda plánuje na podobných místech zrušit zrušit limit úplně.

Zrušena budou od 8. června také omezení pro venkovní restaurační zahrádky a povinnost používat roušku v prostorách u bazénů. Pravidla pro relaxační prostory a dětské koutky v obchodních centrech budou zachována.

První velká vlna rozvolňování opatření přijatých kvůli koronaviru nastala 11. května, kdy se otevřely venkovní zahrádky restaurací, obchodní centra a třeba i kadeřnictví. Povolené byly po dvou měsících také akce do 100 lidí, což se týkalo návštěv divadel, kin či muzeí, svateb, sportovních tréninků nebo mší. V další vlně pak před týdnem mohli vyrazit v omezeném režimu do škol žáci prvního stupně základních škol, uvolnila se také vybraná další opatření včetně nošení roušek ve venkovních prostorech. Od 25. května se mohou konat hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob. Všude však platí přísná hygienická a bezpečnostní pravidla.

Veřejnosti se před týdnem otevřely vnitřní prostory hradů a zámků, zoologických a botanických zahrad a 14 jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR. Obnovil se také provoz koupališť a bazénů, tam ale veřejnost kritizovala povinnost nosit roušku, pokud člověk není přímo v bazénu.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru