Do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, kolegia, zvolila ve středu sněmovna Michala Šmucra, který dosud působil jako ředitel prostějovského Gymnázia Jiřího Wolkera. V tajné volbě získal 105 hlasů, zapotřebí jich bylo alespoň 92.

V kolegiu nahradí ekonomickou manažerku a vystudovanou matematičku Hanu Pýchovou, která začátkem května na svoji funkci v kolegiu rezignovala.

Proti Šmucrově kandidatuře se vyslovili Piráti. Jejich poslanec Lukáš Černohorský poukazoval hlavně na to, že nemá zkušenosti s kontrolní činností.

Podle životopisu vystudoval Šmucr v 80. letech Agronomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně. Na Univerzitě Palackého absolvoval postgraduální studium základů ekonomie a na Univerzitě Karlově funkční studium pro vedoucí pedagogické pracovníky. V minulosti působil například jako učitel i ředitel Švehlovy střední školy polytechnické. Ředitelem gymnázia je od roku 2003.

Související

Od ledna 2018 působí také jako poradce pro školství na Úřadu vlády. HN již dříve uvedly, že Šmucr byl také jedním z hlavních autorů volebního programu SPD a ve svém životopise angažmá v SPD zatajil.

Členy kolegia volí sněmovna a návrh posílá prezident NKÚ. Svojí funkce se člen kolegia ujímá složením slibu do rukou předsedy sněmovny. Šmucr by slib mohl skládat již v příštím týdnu.

Související