Mimořádné jednání vlády, které svolal na pátečních 7:00 premiér Andrej Babiš (ANO), zrušilo po konzultaci s jednotlivými zeměmi omezení při cestování mezi Českem, Rakouskem, Maďarskem a Německem. Se Slovenskem už omezení způsobená pandemií koronaviru skončila. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na tiskové konferenci řekl, že další vlnu uvolnění očekává k již dříve avizovanému 15. červnu.

Německo chce podle Petříčka koordinovat otevírání svých hranic i s dalšími sousedy, proto nepřistoupilo na úplné zrušení omezení. Důležité pro Česko ale je, že Němci do Česka mohou bez omezení na nákupy, uvedl. Pro Čechy mířící do Německa platí, že by měli vyjet pouze s odůvodněním, například k lékaři či na obchodní schůzku. Při návratu se dosud museli podrobit testu na koronavirus, tato povinnost od pátečního poledne přestane platit. Kontroly na hranicích s Německem zavedeny nejsou, na dálnicích v německém vnitrozemí se ale dělají namátkově.

Maďarsko své hranice otevře již od 08:00, čtyřhodinový rozdíl by podle Petříčka neměl přinést problémy, protože už nyní platí mezi zeměmi volný pohyb po dobu 48 hodin. Předseda vlády uvedl, že Maďaři usilovali o otevření hranic už od čtvrtka. Česko a Slovensko ale chtěly demonstrovat, že jsou si nejbližší, otevřely tak dříve. "Chtěli jsme dodržet tradici, že jsou si Češi a Slováci nejbližší," uvedl.

Termín, kdy se zruší i omezení na hranicích s Polskem, zatím stále není známý. Petříček na tiskové konferenci uvedl, že polská strana zatím neučinila žádné kroky k otevření hranic se sousedními zeměmi.

Vláda také na svém pátečním zasedání rozhodla, že letadla ze zemí Evropské unie mohou od pátku přistávat na všech letištích v Česku. Ruší se omezení příletů pouze na letiště v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Pardubicích. Na letištích ale budou zachovány hraniční kontroly, opatření bude platit do konce června.

Omezení budou zrušena od pátečního poledne. Dosud museli lidé kvůli koronavirové pandemii při návratu z těchto zemí jít do karantény nebo se při namátkových policejních kontrolách prokázat negativním testem na koronavirus.

Vnější hranice Evropské unie zůstanou zejména pro turisty až do 15. června uzavřeny. V nejbližších dnech se kvůli tomu sejde rada ministrů zdravotnictví. Podle Petříčka je pravděpodobné, že do zemí, které mají pandemii pod kontrolou, tedy například do Izraele či Jižní Koreje, bude možné cestovat.

Slovensko obnovuje veřejnou dopravu do Česka

Slovensko umožnilo obnovit autobusovou, železniční, leteckou i lodní dopravu do Česka. Na sociální síti to napsal ministr dopravy Andrej Doležal, podle kterého je zmíněné rozhodnutí ústředního krizového štábu již pravomocné.

Provoz mezinárodních spojů Bratislava pozastavila v březnu jako jedno z opatření proti šíření koronaviru.

"Konkrétní autobusové a vlakové spoje budou přidávány postupně. Jsem rád, že situace konečně umožňuje všechny varianty dopravy, a jsem přesvědčen, že v nejbližších dnech bude spolu s otevřením hranic povolena i doprava do ostatních zemí," uvedl Doležal.

Jde o další opatření, které má přispět k návratu k životu v době před vypuknutím pandemie choroby covid-19.

Veřejnou dopravu mezi ČR a Slovenskem zajišťuje několik dopravců včetně soukromých firem. Dopravce RegioJet v reakci na zmíněné oznámení o zrušení zákazu mezinárodních spojů uvedl, že pravděpodobně ještě tento týden začne s obnovováním provozu mezi oběma zeměmi. Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj sdělil, že první vlakové spoje RegioJetu z Prahy do Košic a do Bratislavy by měly vyrazit v neděli. To znamená, že čeští turisté by se veřejnou dopravou dostali například do Vysokých Tater.

Zatímco RegioJet by chtěl vypravit první vlak už v neděli 7. června, o dva dny později vyjedou spoje Českých drah (ČD). Vlaky Leo Expressu budou připravené vyjet z Prahy do Košic v týdnu od 15. června. Vyplývá to ze čtvrtečních vyjádření dopravců.

"Na základě dohody s naší partnerskou společností Železničná spoločnosť Slovensko jsme připraveni obnovit provoz v úterý 9. června," sdělila mluvčí drah Gabriela Novotná. Obnovení provozu se podle ní bude týkat dálkových i regionálních vlaků.

V týdnu od 15. června chce vypravit své vlaky na trať z Prahy do Košic také soukromý dopravce Leo Express. "Konkrétní jízdní řád přizpůsobíme poptávce cestujících a zveřejníme jej v následujících dnech," uvedl mluvčí dopravce Emil Sedlařík. Dodal, že důležité bude pro firmu také zároveň otevření hranic mezi Slovenskem a Ukrajinou, aby mohla obnovit návazný autobusový spoj do ukrajinského Lvova.

Od páteční osmé hodiny ráno jsou také zrušena cestovní omezení mezi Maďarskem, Slovenskem, Českem a Rakouskem. Ve videu umístěném ve čtvrtek večer na Facebook to oznámil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó, uvedla to maďarská tisková agentura MTI.

Velká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř unie do 15. června, všechny nejpozději do konce měsíce. Otevření vnějších hranic společenství by mohlo přijít v červenci. Po pátečním jednání ministrů vnitra to řekla chorvatská státní tajemnice Terezija Grasová, jejíž země nyní EU předsedá. Podle informací ČTK chce až na konci června rušit omezení na hranicích pouze Španělsko, ostatní země dříve.

Státy chtějí stále přihlížet k vývoji koronavirové nákazy, podle Evropské komise však již nejsou důvody k dalšímu prodlužování hraničních kontrol.

"Uvítala jsem, jak rychle členské země přistupují k rušení omezení na hranicích," prohlásila po jednání eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová, podle níž by již na konci června mohl opět plně fungovat schengenský prostor bez hraničních kontrol. Záležet to však bude především na tom, zda bude pokračovat příznivý vývoj nákazy covidu-19 v jednotlivých členských zemích, které mají rozhodnutí ve svých rukou, dodala komisařka.

Brusel již v květnu doporučil státům postupně a koordinovaně rušit hraniční kontroly. Zatímco například pobaltské země či Česko a Slovensko již společné hranice pro své občany otevřely, další státy včetně Německa či Belgie se chystají omezení zrušit v polovině června.

Zrušit omezení na vnějších hranicích evropského společenství by podle Grasové mohly unijní země v červenci, až budou otevřeny všechny vnitřní hranice.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru