Zatím se obecně soudilo, že jediné, co může Andreje Babiše odstavit od moci, je ekonomická krize. Teze zněla: Babiš nebude mít na plnění všech svých slibů, bude tak zničen jeho základní příběh, který stojí na tom, že "bude líp", a lidé se poohlédnou po někom jiném. Jenže co když to tak není? Co když Babiš vzejde z krize, která nyní přichází, ještě posílen? Zatím si vede dobře, v první fázi krize preference jeho hnutí ještě narostly. Tady je deset důvodů, které nasvědčují tomu, že to vydrží.

1. Neplatí, že Babiš nebude mít peníze. Nahrává mu, že je to vlastně první krize, která není provázena obavou z rostoucího zadlužování státu. Zatímco krize v letech 2009−2011 vedla ke škrtům na sociálních výdajích a zmrazování platů, což významně přispělo k pádu pravicové vlády a nástupu Babišovy éry, nyní o nebezpečí zadlužení nemluví vůbec nikdo. Naopak. Říká se, že je vlastně jedno, jestli bude deficit 300, nebo 600 miliard, protože Česko si to může dovolit − půjčuje si levně a je zadluženo méně než jiné země EU. Babiš proto může v krizi své klíčové voličské skupiny pokropit penězi, aniž by čelil kritice, že se chová nezodpovědně. Důchody dál porostou, mzdy státních zaměstnanců taktéž. Kurzarbeit zabrání skokovému nárůstu nezaměstnanosti. Díky potenciálním voličům, což jsou v jeho případě důchodci a nízkopříjmoví zaměstnanci, Babiš podporu neztratí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

jp.straka 08.06.2020 08:49
Trefa do černého, pod názory vyslovené v článku bych se klidně podepsal.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru