Nástupcem Jaroslava Kubery (ODS) v Senátu bude teplický primátor Hynek Hanza (ODS), nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (nestraník za Senátor 21). Účast v prvním kole byla 15,79 procenta. Druhé kolo voleb se uskuteční 12. a 13. června.

Voliči vybírali z devíti kandidátů. Od začátku hlasování provázela nízká volební účast. V některých okrscích přišlo jen pár desítek občanů, kteří do místností vstupovali v rouškách. Zvýšená hygienická opatření platila kvůli zamezení šíření nákazy koronavirem a budou i při druhém kole.

O postupu Hanzy bylo rozhodnuto už v průběhu sčítání. O druhém kandidátovi Bergmanovi až po sečtení více než poloviny hlasů. Do té doby soupeřil s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), který nakonec skončil třetí. Čtvrtá je starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Malý zájem voličů provází každé senátní volby. V prvním kole bývá účast vyšší, protože výběr senátora se obvykle koná zároveň s dalšími volbami. Nezájem občanů souvisí podle oslovených kandidátů mimo jiné s tím, že nemají o horní komoru parlamentu zájem, někteří ji považují za zbytečnou instituci. Hlasovat nepřišli zřejmě ani ti, kteří se obávají koronaviru.

Související

Soupeři v druhém kole chtějí vyburcovat lidi, aby k volbám přišli. Ucházet se budou i o hlasy voličů jiných kandidátů, z nichž někteří chtějí vyjádřit jednomu z nich podporu.

Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Jaroslav Kubera zemřel náhle v lednu. Lidé měli nového senátora původně volit už na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením v souvislosti s koronavirem.

Související