Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v úterý oznámil, že se v létě zúčastní oficiální návštěvy Tchaj-wanu. Misi v doprovodu podnikatelů chystal už Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). Cesta by se měla konat od 30. srpna do 5. září.

"Na Tchaj-wan pojedu. Je to správné z hlediska našeho rozvoje, vědy, kultury, z hlediska toho, jak se k sobě demokratické země mají chovat," řekl Vystrčil. "Český Senát je tělesem, který hájí svobodu, demokracii, nezávislost a je schopné myslet na budoucnost této země, i když to v daný okamžik není populární a může za to býti i kritizován," dodal.

"Proaktivně mě od cesty premiér nebo ministr zahraničí neodrazovali," upřesnil Vystrčil. Premiéra však zkritizoval, že o čínském velvyslanci prohlásil, že lže, ale zároveň, že mu máme poděkovat. "To když někomu řeknete, tak si vás přestane vážit," myslí si předseda Senátu.

Mluvčí čínského velvyslanectví v Praze v úterý odpoledne ve vyjádření uvedl, že návštěva Vystrčila na Tchaj-wanu by znamenala otevřenou podporu separatistických sil, což je významný zákrok do čínské suverenity. Akt by podle něj významně porušil základní normy mezinárodních vztahů a bilaterální politické závazky a podryl politické základy budoucí spolupráce mezi Čínou a Českou republikou.

"Čína si dovoluje projevit výraznou nespokojenost a nesouhlas s takovým činem," uvedl mluvčí. Čína podle něj také nesouhlasí se zasahováním některých českých politiků do vnitřních záležitostí Číny, chrání svoji suverenitu a územní celistvost.

Vystrčil označil dosavadní chování čínského velvyslance v Praze za podivné, úterní vyjádření velvyslanectví zatím nekomentoval. Zmínil, že během koronavirové krize ze strany Číny cítil, že může ohrozit dodávky zdravotnických pomůcek na základě toho, jak se Česko, včetně předsedy Senátu, bude chovat.

"Čínská lidová republika je přesvědčena, že má právo nám říkat, co máme dělat a jak to máme dělat," uvedl předseda Senátu. Podle něj Čína bere ČR jako bránu do Evropy, nikoli jako rovnoprávného partnera. "Snažil jsem se Číně dát prostor, aby sama uznala a sama řekla, zda jsme, nebo nejsme jako Česko partnerem. Například výměnou velvyslance, omluvou nebo jinak, jak naznačíte, že toho druhého si vážíte. Jediného, čeho jsem se dočkal, byla stížnost, že se nechávám fotit s tchajwanskou vlajkou a že ředitel mé kanceláře dává rozhovory do novin a že by nebylo dobré, abych blahopřál tchajwanské prezidentce k inauguraci. Tím jsem se dozvěděl jen, že jsme závislým státem a očekává se, že budeme sloužit," prohlásil na tiskové konferenci.

Podle předsedy Senátu se Česko nesmí nechat zastrašit, nechat si zasahovat do svých suverénních záležitostí a stát se čínským lokajem, i kdyby to mělo mít nějaký dopad na česko-čínské obchodní vztahy.

K vyjádření šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), že cesta na Tchaj-wan je jakýsi "trucpodnik", Vystrčil řekl: "Jestliže to někdo považuje za trucpodnik, tak vůbec nic nepochopil, nebo má krátkou paměť, nebo ji má zatemněnou."

Vondráček v úterý novinářům řekl, že ho rozhodnutí předsedy Senátu nepřekvapilo, respektuje ho. Je přesvědčen, že motivem Vystrčila k cestě na Tchaj-wan je "rozmíška s čínským velvyslancem", což je podle něj "možná trošku málo". Poznamenal, že Vystrčila prosil, aby bral v potaz, že je druhým nejvyšším ústavním činitelem. Vondráček zároveň podotkl, že vztahy Česka s Tchaj-wanem jsou vynikající a rozvíjí se i bez podobných návštěv. Dodal, že nedostal odpověď, co konkrétně nového cesta předsedy Senátu do vzájemných vztahů přinese.

Tchaj-wan na konci října navštíví také předseda školského výboru Senátu Jiří Drahoš. Někdejší kandidát na prezidenta to v úterý řekl ve videu, které zveřejnil na Twitteru. Na oficiální návštěvě ho doprovodí vědci z Akademie věd a vysokých škol například z oblasti kybernetické bezpečnosti či epidemiologie. "Tchaj-wan dosahuje v těchto oborech pozoruhodných výsledků a výměna zkušeností tak pro nás bude nepochybně velmi cenná," uvedl Drahoš. Zároveň doufá, že jeho cesta přispěje k posílení vztahů i na politické úrovni.

Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii a opakovaně vyjádřila nelibost nad kontakty českých představitelů s tchajwanskými. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k pevninské Číně. Česko, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává. Mezi nejhlasitější odpůrce tchajwanské mise předsedy Senátu patří prezident Miloš Zeman.

Rozpory mezi prezidentem a předsedou Senátu odstartoval výhružný dopis čínské ambasády adresovaný Vystrčilovu předchůdci Jaroslavu Kuberovi (ODS). Čínské velvyslanectví v něm varovalo před cestou na Tchaj-wan, která by podle diplomatů poškodila vztahy mezi oběma zeměmi. Dopis Kubera převzal v lednu během setkání se Zemanem a týden poté zemřel na infarkt. 

Koncem března Deník N přinesl zprávu, že si dopis u čínské ambasády objednal hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten se však odmítl k celé záležitosti vyjádřit, a když si jej předvolal zahraniční výbor Poslanecké sněmovny, odmítl přijít.