Stejné pivo, několik způsobů zdanění. Pokud si nápoj vypijete v restauraci, vztahuje se na něj DPH 10 procent, ale když si ho odnesete v kelímku do parku, musí hospodský napočítat daň 21 procent. To navíc platí, jen pokud jde o čepované pivo. Lahvové nebo z plechovky se daní také jinak. Právě změna zákona, která od 1. května vedla hned ke třem sazbám DPH na pivo, je podle ankety Absurdita roku 2020 největším nesmyslem, kterým stát znepříjemnil podnikání v Česku.

Anketa, kterou už čtrnáctým rokem vyhlašují Hospodářské noviny, je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Moneta Živnostník roku. Jejím cílem je upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům, a hlavně se snaží o jejich odstranění nebo alespoň úpravu. O vítězi ankety rozhodli lidé, kteří hlasovali na internetových stránkách soutěže Firma roku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.