Revoluce ve veřejné dopravě čeká od neděle cestující v Plzeňském kraji. Na prakticky všechny autobusové linky vyjíždí místo stávajících dopravců společnost Arriva, která patří do koncernu Deutsche Bahn. Kraj ji za desetiletý provoz zaplatí 7,7 miliardy korun. Dopravce slibuje nové autobusy s klimatizací či USB zásuvkami.

"Žádný kraj zatím nevysoutěžil jen jednoho dopravce, který by zajišťoval autobusovou dopravu pouze novými autobusy a s tak velkým komfortem pro cestující," říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast dopravy Pavel Čížek. Arriva vystřídá ČSAD Autobusy Plzeň spadající do skupiny Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka. Ta se soutěže na desetiletý provoz také zúčastnila, kraj ji ale pro nesplnění podmínek vyřadil.

Pro Arrivu se jedná o druhou největší zakázku, nejvíce peněz inkasuje na linkách v okolí Prahy. Tam ale firma působí dlouhodobě, v Plzeňském kraji se ze dne na den mění dopravce prakticky u všech linek. Arriva do kraje nakoupila 315 nových autobusů téměř za jeden a půl miliardy korun.

"Pro zahájení provozu máme potřebný počet autobusů, řidičů a dalších zaměstnanců. Pracujeme na plné obrátky, aby se nedělní start vydařil," uvedl před startem pro HN šéf Arrivy Daniel Adamka.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.