V Česku v sobotu i v neděli působily škody silné bouřky s přívalovým deštěm, který zvedal hladiny vodních toků. Hasiči za oba dny vyjížděli kvůli bouřkám k více než 1350 zásahů. Odčerpávali vodu z budov, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta. V sobotu blesková povodeň zaplavila deset domů a zničila cesty v Pusté Rybné na Svitavsku a voda natekla také do suterénu v pražské Thomayerově nemocnici. V neděli hasiči evakuovali seniory z domova důchodců v Heřmanově Městci a další lidi v obcích na Chrudimsku, vodu čerpali také ze školy v Brně-Žebětíně.

Před víkendovými bouřkami s krupobitím varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Pro neděli předpověděl intenzivnější srážky než v sobotu, na většině území očekával úhrny až kolem 80 litrů na metr čtvereční. Až 100 milimetrů mohlo podle výstrahy meteorologů někde napršet na Vysočině, jižní Moravě, v části Pardubického, Středočeského a Zlínského kraje a na Prostějovsku. Třeba v Pardubickém kraji v neděli na některých místech spadlo až 90 litrů na metr čtvereční, v Konárovicích na Kolínsku podle meteorologů přes 115 litrů. Výstraha před bouřkami s extrémním stupněm nebezpečí platila do 22:00.

Za neděli v souvislosti s bouřkami a přívalovými dešti hasiči vyjížděli do 20:00 k 778 událostem. Nejvíce v Pardubickém kraji, kde evidují víc než 200 zásahů, uvedl na twitteru Hasičský záchranný sbor ČR. V kraji bylo odpoledne bez dodávky elektřiny asi 800 domácností, oznámila společnost ČEZ.

V Heřmanově Městci na Chrudimsku odpoledne přetekl rybník a voda zaplavila do výše zhruba jednoho metru domov důchodců. Hasiči seniory evakuovali do vyšších pater objektu. Voda v obci zalila hlavní silnici, policie ji opakovaně uzavírala. Na Chrudimsku hasiči evakuovali také několik lidí v obcích Vápenný Podol a Hrbokov a také asi deset domů v obci Míčov. V Morašicích voda zatopila domy, fotbalové hřiště a sportovní areál, valila se ulicemi Lanškrouna a Litomyšle, kde hasiči čerpali vodu z nemocnice.

V Luži řeka Novohradka vystoupala na nejvyšší třetí povodňový stupeň, v Otradově se Krounka dostala na druhý stupeň. Vzedmuté hladiny v Pardubickém kraji ale odpoledne začaly klesat, nárůst může pokračovat u Novohradky na středním a dolním toku. Hasiči kvůli tomu začali stavět zábrany v Hrochově Týnci. V Kojicích na Pardubicku v neděli našli šestapadesátiletého muže v kaluži vody, jeho úmrtí vyšetřuje policie. Nařídila zdravotní pitvu. K možnosti, že by mužova smrt nějak souvisela s přívalovými dešti, se policie nevyjádřila.

Ve středních Čechách bylo hasičských výjezdů kvůli počasí téměř 150, nejpostiženější bylo Kolínsko. V Sendražicích a také ve Vysoké u Příbramě hasiči odčerpávali vodu z rybníků, aby nezatopila přilehlé domy. Na Vysočině se ve Žďáru nad Sázavou dostala řeka na druhý povodňový stupeň, zatopené byly sklepy některých domů. Hasiči vodu odčerpali stejně jako v obci Počítky na Žďársku, kde hrozilo přelití rybníku. V Praze se v neděli voda prohnala zoologickou zahradou, video zveřejnil ředitel zahrady Miroslav Bobek na Facebooku a Twitteru. "Ještě ani neskončila omezující opatření kvůli koronaviru a už nám kus zoo propláchl příval vody od Bohnic," uvedl. Dodal, že návštěvníci v pondělí neuvidí lachtany, jejich bazén se bude vypouštět a čistit.

Od nedělního rána měli hasiči v Pardubickém kraji kvůli bouřím s přívalovými dešti přes 200 výjezdů. "Od jedné události přejíždíme ke druhé," řekla Horáková.

Hasiči evakuovali také několik lidí v obcích Vápenný Podol a Hrbokov na Chrudimsku. "Ve Vápenném Podole a Hrbokově se voda z polí valila okny do domů. Zatopeno bylo několik domů," řekla Horáková. V Licomělicích na Chrudimsku podle ní hrozilo protržení rybníka a hasiči tam evakuovali asi 17 lidí.

Domov důchodců v Heřmanově Městci byl podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) zaplaven asi metrem vody. "Obyvatelé byli evakuováni do vyšších pater zařízení i s postelemi. Město Heřmanův Městec zajistilo zásobování potravinami na nedělní večer. Nikomu se nic nestalo, obyvatelé jsou v pořádku. Vyčíslení škod bude záležitostí dalších dnů. Nyní se musí počkat, až voda opadne," uvedl hejtman na Facebooku. Zřizovatelem domova s kapacitou 138 lůžek je město Praha a je určen především pro občany Prahy.

Voda v Heřmanově Městci také zaplavila hlavní silnici I/17, která spojuje Chrudim a Čáslav. Policie musela silnici uzavřít. Po 15:00 byla silnice s opatrností průjezdná.

V obci Míčov na Chrudimsku bylo podle policie evakuováno asi deset domů. "Voda v obci smetla dvě vozidla do potoka. Zatím zde nemáme hlášené žádné zraněné," uvedla policie na Twitteru.

Silný déšť zasáhl i Lanškroun na Orlickoústecku. "Voda se ve městě valila ulicemi," uvedla mluvčí policie Markéta Janovská.

Přívalový déšť odpoledne zasáhl i Litomyšl. Na některých místech nestačila kanalizace pobrat přívaly vody, například na Smetanově či Toulovcově náměstí. Někde hasiči pomáhali s čerpáním vody. Na silnice u nemocnice voda přinesla kamení, uvedl Facebook městského zpravodaje.

Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) je situace vážná. "Budeme muset jako Pardubický kraj mobilizovat síly a hlavně prostředky pro zvládnutí následků povodní a pomoci místním samosprávám," uvedl.

Za posledních 24 hodin na Chrudimsku a Svitavsku napršelo až přes 60 litrů vody na metr čtvereční, vyplývá z údajů Povodí Labe. V Pardubicích za posledních 24 hodin spadlo téměř 80 litrů vody na metr čtvereční.

Související

Při sobotních bouřkách podle údajů meteorologů na Facebooku dosáhly někde krátkodobé úhrny srážek 40 litrů na metr čtvereční. Týkalo se to zejména okolí Železné Rudy a Frýdlantska, ale také Zlínského kraje nebo pražské Libuše. Nejvyšší úhrn téměř 53 milimetrů za 24 hodin meteorologové naměřili v Kořenově v Jizerských horách, ještě vyšší podle nich mohl být v okolí Borovnice na Žďársku, kde řeka Svratka přechodně vystoupala na třetí povodňový stupeň.

Za sobotní odpoledne a večer hasiči evidují v České republice 600 zásahů kvůli bouřkám. Běžný denní průměr všech zásahů hasičů je přitom 328. Nejvíce práce měli hasiči ve Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém a Středočeském kraji a také v Praze. V Pusté Rybné na Svitavsku v sobotu blesková povodeň podle prvních odhadů nadělala škody za miliony korun, řekla ČTK starostka obce Helena Pazderová. Lidé ze zhruba deseti domů se kvůli zničeným cestám zatím nemohou autem dostat z domu. Voda v domech vyplavila přízemí.

Stromy v sobotu padaly na silnice a elektrická vedení. Ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý strom na kostel svaté Anny, hasiči z něj vyvedli 12 účastníků mše. Na Třebíčsku se vyvrácený strom opřel o jiný a hrozilo, že spadne na domy a na silnici. Ze dvou domu kvůli tomu preventivně evakuovali 11 lidí. V Brně hasiči odklízeli strom spadlý na auto, v hlavním městě a Zlínském kraji vyprošťovali auta uvízlá v zatopených podjezdech nebo nánosech bahna.

Související