Po více než třech letech od velkého zátahu na Ministerstvu školství a ve vrcholných sportovních organizacích začal soud řešit případ zmanipulování půl miliardy z dotací pro sport. Hlavními obžalovanými jsou tehdejší náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová a šéf Fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Spolu s nimi jsou na lavici obžalovaných i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč a ministerský úředník Zdeněk Bříza. Všem hrozí až dvanáctileté vězení. Stíhány jsou i oba spolky – jak Fotbalová asociace, tak Česká unie sportu. Těm by v krajním případě mohlo hrozit i zrušení.

V úterý začal jako první vypovídat bývalý ředitel odboru sportu ministerstva školství Bříza. Ten celý případ označil za omyl policie i žalobců. "Dostal jsem dvakrát cenu fair play, poprvé jako hráč, podruhé jako funkcionář," říkal s tím, že se naopak snažil opravit chyby, které udělali ministerští úředníci, když špatně spočítali objem peněz pro sportovní organizace.

A hájil se tím, že je dlouholetý zkušený úředník a snažil se být nestranný. "Na šesti olympijských hrách jsem vedl český olympijský dům. Víc než 20 let jsem byl ředitelem vysokoškolského sportovního centra. Byla u nás řada kontrol, i NKÚ, ale nenašly žádná pochybení," uvedl. "V obžalobě je spousta chyb a vad. Řadu let jsem pracoval jako státní úředník a mám na to oko," dodal.

Proces bez náměstkyně

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.