Náměstek primátora Prahy Hlubuček (STAN) je pozitivní na nemoc covid-19. Nyní je izolován a na pozorování. V pondělí si naměřil zvýšenou teplotu 37,8 stupně a následně vyhledal lékaře a šel na testy. Hygiena bude kontaktovat všechny, kteří se s ním setkali. Do karantény by kvůli tomu mohlo jít 30 až 40 politiků a úředníků, kteří se zúčastnili pondělního jednání městské rady.

Hlubuček potvrdil informaci na svém facebookovém profilu. Podle informací ČTK nyní vedení města řeší, že by měli jít na testy všichni radní, neboť v pondělí spolu s Hlubučkem byli několik hodin na jednání městské rady. Přítomni byli i zástupci opozice.

"Jednání rady se zúčastnili všichni radní, část ředitelů a předsedů výborů, někteří úředníci a také předsedové koaličních klubů i zástupci opozice. Celkově se situace týká třiceti až čtyřiceti lidí," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Magistrát v tiskové zprávě uvedl, že další kroky budou na rozhodnutí hygieniků. Vedení města následně rozhodne o osudu jednání zastupitelů naplánovaném na čtvrtek. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se nyní prověřuje možnost organizace čtvrtečního zastupitelstva on-line.

"Rady jsme dělali v průběhu nouzového stavu on-line, ale bohužel po jeho ukončení si vynutili koaliční partneři opět osobní účast na jednání. Proto teď jdeme všichni do karantény. Prověřujeme nyní možnost organizace celého čtvrtečního zastupitelstva on-line, což je však podstatně složitější než online jednání rady. Je tam navíc jmenovité hlasování, přenos videa pro veřejnost, možná vystoupení občanů a další specifika," uvedl primátor.

Hlubuček uvedl, že se v pondělí během dne přestal cítit dobře. "Večer jsem si pak naměřil teplotu 37,8 stupně Celsia. Protože jsem se chtěl zachovat správně, zrušil jsem dnes (v úterý) pro jistotu svůj program, zůstal doma a nechal se testovat. Mé obavy se bohužel naplnily, před malou chvílí mi byl potvrzen pozitivní test na covid-19," napsal Hlubuček na sociálních sítích v úterý večer.

Hřibův náměstek s koronavirem: virus jsem netrousil, primátor kritikou zneužívá situace

Uvedl rovněž, že bude izolován, pozorován a testován tak dlouho, jak to bude situace vyžadovat. "Zároveň budou kontaktováni všichni, se kterými jsem přišel do styku. Informace o pozitivním testu je pro mě nová, nezbývá než řešit, co přijde den za dnem," dodal.

Hlubuček (46) je zastupitelem hlavního města Prahy a náměstkem pro životní prostředí. Deset let je starostou městské části Praha-Lysolaje.

Kvůli Hlubučkově nákaze bylo ve středu zrušeno jednání zastupitelů městské části Praha 8 svolané na středeční odpoledne. Důvodem je, že několik zastupitelů s ním přišlo do kontaktu. Zasedání se bude konat 1. července. Sdělil to mluvčí městské části Martin Šalek. 

"Z důvodu blízkého kontaktu dosud neurčeného počtu členů zastupitelstva městské části Praha 8 se členy rady hlavního města, kteří jsou zasaženi či mohou být potenciálně zasaženi onemocněním covid-19 způsobeného koronavirem a vstoupili do povinné čtrnáctidenní karantény, se odkládá 10. zasedání zastupitelstva městské části," sdělil Šalek.

Nakažení náměstka ovlivnilo sněmovnu

Hlubučkův pozitivní test na koronavirus ovlivnil středeční jednání sněmovny. Její předseda Radek Vondráček (ANO) poslancům řekl, že jeden z pražských radních byl v úterý v sídle dolní komory a v kontaktu s některými jejími členy. Požádal proto poslance, aby všichni používali roušky, a to zejména u řečniště.  Vondráček svolal kvůli záležitosti na 13:00 grémium sněmovny. V karanténě jsou nyní dva poslanci a pražští zastupitelé, Jan Čižinský (KDU-ČSL, Praha Sobě) a Patrik Nacher (ANO), kteří byli v pondělí společně s Hlubučkem na jednání městské rady.

"Není možné dodržet určitou bezpečnou vzdálenost, tak prosím zvažte, zda by nebylo lepší být vedle kolegů zase s rouškou, než hygiena vytrasuje, jestli tady nehrozí nějaké vyšší nebezpečí," uvedl Vondráček. "Jeden z radních se včera vyskytoval tady ve sněmovně, takže je potřeba vnímat tu poněkud rizikovější situaci," poznamenal.

Z jednání sněmovny se ve středu ze zdravotních důvodů omluvili poslanec KDU-ČSL, pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský a další pražský zastupitel a poslanec ANO Patrik Nacher.

Oba potvrdili, že jsou v karanténě a čekají na další pokyny hygieniků. "Byl jsem na radě, ale od pana Hlubučka jsem byl asi sedm metrů, intenzivně jsem s ním v kontaktu nebyl. Musím čekat na pokyny a na test, věřím, že bude negativní," řekl Nacher. Podobně se vyjádřil také Čižinský. "Poslal jsem všem poslancům e-mail, stejně tak všem ostatním, s kterými jsem přišel do kontaktu, ale nebylo jich mnoho. Cítím se v pořádku. Chvilku jsem s panem Hlubučkem mluvil, ale ne moc dlouho," řekl Čižinský.

Po schůzi grémia sněmovny oznámil její předseda Radek Vondráček (ANO), že sněmovna nebude redukovat počet poslanců na schůzi na polovinu. Pokud poslanec patří do rizikové skupiny nebo s někým takovým žije, podporuje vedení dolní komory dobrovolné takzvané párování. Vondráček apeloval na poslance, aby důsledně nosili roušky.

"Čekáme, až se otestuje okruh zhruba 50 lidí, kteří byli v kontaktu s panem náměstkem, který je pozitivně testován. Existuje nějaká linka k nám, nicméně když jsme si probrali inkubační doby, kdy mohlo dojít k nákaze, tak jsme došli k závěru, že možnost, že by se to vyskytlo u nás, není moc vysoká," řekl Vondráček. "Kdyby se náhodou prokázalo, že virus má někdo, kdo skutečně byl třeba i v této budově, pak bychom museli přistoupit k plošnému testování všech poslanců a zaměstnanců," doplnil. To by podle Vondráčka mohlo znamenat ukončení probíhající schůze.

"Teď se sejdeme jako kluby. Domluvíme se, že jestli někdo třeba je vyššího věku, patří do rizikové skupiny, nebo má doma někoho, kdo má třeba nějaké závažné onemocnění, tak podporujeme dobrovolné párování. Nepůjdeme už na redukovanou sněmovnu, kdy nás zasedalo jen 50 procent, ale rozhodně doporučíme a budeme to brát s rozumem, že když někdo bude chtít vypárovat, tak si ty kluby vyjdou vstříc," dodal Vondráček.

Takzvané párování znamená, že při parlamentních hlasováních neúčast koaličního politika vyváží svou absencí poslanec opoziční a naopak. Poměr sil mezi vládou a opozicí tak zůstává zachován.

V uplynulých měsících bylo na pražském magistrátu nakaženo několik úředníků. Od poloviny března byl na čas kvůli koronaviru uzavřen odbor evidence majetku. Nákaza se na odboru prokázala u dvou zaměstnanců a asi padesátka lidí byla v karanténě. Kromě odboru evidence majetku se nákaza objevila také na odboru územního rozvoje.

V Praze bylo od začátku března do dnešních 18:00 zjištěno 2231 případů koronaviru. Podle údajů pražské hygienické stanice od pondělí přibylo devět nových případů. Praha je nemocí covid-19 v Česku nejvíce zasažená. Na 100 tisíc obyvatel připadá v hlavním městě více než 176 nakažených, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Z nemoci covid-19 se dosud v metropoli vyléčilo 1449 lidí, s nákazou zemřelo 92 lidí. V celém Česku bylo od začátku epidemie potvrzeno 10 095 případů.