Během příštích desetiletí vyroste na pozemku stávajícího sportovního letiště v pražských Letňanech nová městská čtvrť. Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která je od roku 2017 majitelem pozemku, chce na ploše vystavět soběstačné lokální centrum, které by obsahovalo vše od pracovních a obytných prostorů po školy, obchody a zdravotní zařízení. Část pozemku by zaujímaly i náměstí a rozlehlý park.

Reakce místních obyvatel na výstavbu nové čtvrti jsou však rozporuplné.

Sportovní letiště v Letňanech vzniklo ve 30. letech na tehdy nezastavěném území. Dnes se již nachází uprostřed poměrně hustě osídlené městské aglomerace. "Další provoz letiště je z hlediska bezpečnosti v dlouhodobém horizontu neudržitelný," uvedl Vladislav Minář, jednatel společností skupiny PPF na středeční veřejné prezentaci projektu.

Vlastníci pozemku zvažovali podporu dalšího rozvoje letiště. Po konzultacích s odborníky z řad urbanistů a architektů však dospěli ke konceptu soběstačné městské čtvrti.

Na části pozemku o rozloze 15 hektarů by měl vzniknout park s venkovními sportovišti a cyklostezkou. Na ploše 55 hektarů pak skupina plánuje vybudovat městskou blokovou zástavbu, kterou v návrhu dělí na tři pásy podle účelu. První blok by představoval jakousi pracovní zónu, která by měla volně navázat na sousední zástavbu. Následovala by smíšená zóna s obchody, restauracemi, zdravotnickými a sociálními zařízeními a zeleným bulvárem o velikosti Václavského náměstí. Poslední zónou sousedící s parkem by pak byla obytná zástavba společně se školami.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.