Poslanci a pražští zastupitelé Jan Čižinský (KDU-ČSL, Praha sobě) a Patrik Nacher (ANO) mají negativní test na koronavirus. Oba ale zůstávají nadále v karanténě. Negativní test měl i primátor Zdeněk Hřib (Piráti), jeho náměstek Petr Hlaváček (TOP 09) a opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). Všichni jsou nadále v karanténě. Podle pražských hygieniků zatím všechny testy lidí z magistrátu vyšly jako negativní, podle magistrátu se to týká 46 lidí z 50 testovaných.

Čižinský výsledek svého testu zveřejnil na Twitteru, ostatní jej sdělili ČTK. Nakazit se mohli od náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), se kterým se setkali v pondělí na jednání městské rady. V karanténě je také všech 11 pražských radních a další politici včetně opozice a museli do ní rovněž někteří úředníci magistrátu. Karanténa v Praze se týká desítek lidí.

"Spadl mi kámen ze srdce a je to úleva pro mě i pro lidi v mém okolí a také sněmovnu, která byla vyděšena. Podle toho, jak jsem si zjišťoval informace, tak i kdybych si nechal za pár dní udělat nový test a byl negativní, musím zůstat v karanténě. Půjdu tedy až na ten závěrečný test," řekl Nacher. Pracovat bude nyní z domova, kde se bude prostřednictvím telekonference věnovat novele exekučního řádu a novele energetického zákona.

Hřibův náměstek s koronavirem: virus jsem netrousil, primátor kritikou zneužívá situace

Hřib tráví karanténu v odloučení od své rodiny, aby vyloučil potenciální možnost přenosu nákazy na svou manželku a tři děti. Od úterý pracuje na dálku a většiny schůzek se účastní on-line. "Včerejší (středeční) odběr na koronavirus vyšel dnes negativně, ale karanténa nadále platí až do 29. června," uvedl.

Kvůli Hlubučkovu pozitivnímu testu na covid-19 muselo do dvoutýdenní karantény celé vedení hlavního města i desítky dalších lidí, s nimiž nakažený politik přišel v posledních dnech do kontaktu. Testům se ve středu podrobili účastníci pondělního jednání městské rady. "Dá se očekávat, že toto vyšetření, vzhledem k inkubační době onemocnění, bude negativní," poznamenala k tomu ve středu ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Karantény lidí s podezřením na nemoc proto musí pokračovat.

Hlubuček oznámil, že je pozitivní na covid-19, v úterý večer. Je v izolaci a na pozorování. Do karantény muselo jít až 50 účastníků sedmihodinového jednání městské rady - všichni radní včetně primátora Hřiba, část ředitelů a předsedů výborů, někteří úředníci, předsedové koaličních klubů i zástupci opozice.

Kvůli Hlubučkově pozitivnímu testu bylo také odloženo čtvrteční jednání zastupitelů, protože nelze zajistit dostatečný počet přítomných, kteří by hlasovali pro on-line jednání.

Testy na koronavirus podstoupili všichni, kteří byli přítomni pondělnímu jednání rady, které trvalo neobvykle dlouho, zhruba sedm hodin. Výsledky všichni dostávají postupně. Pražská hygienická stanice ve čtvrtek odpoledne uvedla, že se zatím u žádného z testovaných politiků či úředníků nákaza nepotvrdila, další výsledky budou přicházet v průběhu čtvrtka a zřejmě i v pátek.

Kromě toho byli testováni také příslušnicí hasičského sboru kvůli schůzce Hlubučka s dobrovolnými hasiči v minulém týdnu. Zúčastnili se jí i zástupci profesionálního sboru. Kateřina Suchánská za hasiče sdělila, že testováno bylo 16 hasičů včetně ředitele pražského sboru Luďka Prudila a jeho náměstka. Výsledky testů jsou již známy u šesti hasičů včetně obou členů vedení, všechny jsou negativní. Suchánská dodala, že po konzultaci s lékařem a ministerstvem vnitra nebudou muset příslušníci, jejichž výsledky byly ve čtvrtek negativní, do karantény a vrátí se do služby.

Výrazně mírnější opatření zatím přijala sněmovna. Její předseda Radek Vondráček (ANO) ve středu požádal poslance, aby všichni používali roušky, a to zejména u řečniště. Po jednání politického grémia složeného ze zástupců všech klubů oznámil, že sněmovna nebude kvůli současné situaci redukovat počet poslanců na schůzi na polovinu, jak to až na výjimky dělala od března do května v době šířící se epidemie koronaviru.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru