Byť to tak v posledních deštivých dnech nevypadá, sucho je stále jedním z největších problémů naší země. "V Česku podle hydrologů zažíváme největší sucho za 500 let. Mohlo by se zdát, že když teď prší, tak je vše v pořádku, těch pár týdnů deště ale sucho nevyřeší," upozornil na čtvrteční mimořádné schůzi poslanců Jan Farský z klubu STAN.

Právě Starostové a nezávislí jednání iniciovali. Jejich poslanci totiž už před rokem předložili návrhy novel vodního zákona, které ale sněmovna doposud neprojednala. Podobně na tom byly i další tři návrhy ústavních změn, které se týkají ochrany vody a půdy. Proto si zástupci STAN vymohli mimořádnou schůzi.

Na jednání dorazila zhruba polovina poslanců. Nad prořídlými řadami i u opozičních stran se pozastavil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Zřejmě i to svědčí o tom, že to pro opozici není zase tak důležité téma, jak tvrdí," komentoval poloprázdný sál Brabec. Ten schůzi na Twitteru označil za začátek volební kampaně. Zároveň odmítl kritiku, že toho vláda a jeho ministerstvo dělají proti suchu málo.Setkání ale zbytečné nebylo. Poslanci ve druhém čtení schválili vládní novelu vodního zákona, která má umožnit přijímání přísnějších opatření proti suchu. Díky němu mají například v krajích vzniknout komise proti suchu, které budou fungovat podobně jako povodňové komise. Zákon nyní zamíří k závěrečnému schvalování.

Komise pro sucho by mohly omezit nebo zakázat odběry povrchových vod a omezit užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.