Když vypukla pandemie koronaviru, mluvilo se o tom, zda se najde dostatek zdravotnických pracovníků, kteří zvládnou obsluhovat přístroje na jednotkách intenzivní péče v případě velkého počtu nakažených. Přístroje na JIP jsou totiž specifické a vyžadují zvláštní kvalifikaci, proto je nemohou ani neumí používat všechny zdravotní sestry. Vývojáři z českobudějovické společnosti Virtual Lab se proto rozhodli vytvořit školení ve virtuální realitě, díky kterému by se zdravotní sestry mohly naučit přístroje používat a zároveň si vyzkoušet krizové situace nanečisto bez rizika nákazy. "Zabýváme se využitím virtuální reality v průmyslu, kde pozorujeme, o kolik rychleji se lidé dokážou něco naučit, když to nejdříve trénují virtuálně. Napadlo nás tyto zkušenosti přenést do prostředí nemocnic," popsal jednatel firmy Virtual Lab Leoš Kubíček. 

Projekty či aplikace zaměřené na boj s koronavirem v současné době vyvíjí i další české firmy a vědci. Zapojili se totiž do soutěže Hack the Crisis, kterou v dubnu vyhlásila agentura CzechInvest společně s ministerstvem průmyslu a obchodu. Přihlásilo se na dvě stě projektů, které se zabývají řešením určitého aspektu pandemie. Odborná porota vybrala patnáct nejlepších, ze kterých v pondělí během finálového večera vzejde osm nejlepších. Úplný vítěz získá tři miliony korun na další vývoj či využití svého projektu. Dalších sedm úspěšných projektů si mezi sebou rozdělí sedm milionů korun.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru