Situace na řekách v Česku se po víkendových silných deštích postupně uklidňuje. Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň platí už jen na dvou místech v Pardubickém kraji, a to na Chrudimce v Nemošicích a Novohradce v Úhřeticích.

Podle dostupných informací utonuli o víkendu v rozvodněných tuzemských tocích čtyři lidé. V rozvodněném potoce Hrubár v Lopeníku na Uherskohradišťsku utonul třiašedesátiletý muž. V sobotu spatřili kolemjdoucí v řece Osoblaze na Bruntálsku dvě těla. Utonulého muže hasiči z řeky vytáhli tentýž den, ženské tělo, které svědci ve vodě viděli taktéž, se stále nenašlo. V neděli odpoledne se při sjíždění řeky Morávky na Frýdecko-Místecku převrhl raft se třemi lidmi. Osmiletá školačka po převozu do nemocnice zemřela. Další dva lidé z raftu, muž a další dítě, jsou v pořádku. 

V pondělí ještě může pršet na východě České republiky, zejména v Beskydech. Hladiny toků by tam ale měly stoupat nejspíš jen slabě.

Druhý povodňový stupeň platil v pondělí ráno na řece Smědé ve Višňové na Frýdlantsku. Stav pohotovosti trvá také na Tiché Orlici v Čermné na Rychnovsku a na Orlici v Týništi nad Orlicí.

První, tedy nejnižší povodňový stupeň platil v pondělí kolem 6:40 na přibližně třech desítkách měřicích stanic, mimo jiné na Labi v Kostelci nad Labem na Mělnicku, na Moravě v Kroměříži nebo na Odře v Bohumíně.

"Ještě dnes (v pondělí) může více pršet na východě území, a to zejména v Beskydech. Vlivem tohoto faktoru a také díky nasycení půdy a dotoku by zde ještě mohly toky stoupat, ale nejspíše jen slabě," upozornili ráno meteorologové na Facebooku. Pondělní den by jinak měl podle nich být zejména v západní polovině Česka slunečný a teplý. Pro sever Moravy a Slezsko ale platí až do pondělního poledne výstraha před vydatným deštěm.

Vytrvalý a vydatný déšť zvedl o víkendu hladiny řek a potoků zejména na východě republiky. Voda zatopila louky, zahrady, silnice nebo garáže, větší škody ale nezpůsobila a až na několik málo výjimek nebyla nutná evakuace obyvatel. V neděli odpoledne začal déšť ustávat a hladiny začaly klesat.

V Pardubickém kraji se z koryta opět vylila řeka Novohradka v obci Luže na Chrudimsku, hranici třetího stupně překročila už ráno.

Později hladina klesla, naopak v podvečer na nejvyšší stupeň vystoupala Chrudimka v Nemošicích a těsně pod hranicí třetího stupně byla Novohradka v Úhřeticích na Chrudimsku. Podle hasičů ale nebylo nutné nikoho evakuovat. Po intenzivních deštích v okrese se znovu dostala voda z Podolského potoka i do skladu Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. Na rozdíl od minulého týdne ale ropné látky tentokrát ze skladu podle jeho zástupců neunikly.

V neděli odpoledne se v deštěm nejhůře zasaženém Frýdlantu znovu sešla povodňová komise. Podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera (ODS) už z města odjeli hasiči s vozidly připravenými k evakuaci obyvatel, která nakonec nebyla nutná. Ve Višňové zatím zůstávají zhruba tři desítky hasičů a také tým zdravotnické záchranné služby pro případ, že by řeka ještě stoupla a obec odřízla jako v sobotu. Hladina Smědé se tam ale drží zhruba o 20 centimetrů níž než v sobotu, kdy kulminovala na 287 centimetrech. "Do úklidu se ale pustíme až v pondělí, do středy bychom to chtěli mít hotové," řekl v neděli Ramzer.

Frýdlantské vodárenské se už v sobotu večer podařilo obnovit provoz nedávno modernizované úpravny vody v Bílém Potoce, nejprve vyčistila vtok ze Smědé, v neděli se podařilo vyčistit i vtok z Hájenského potoka, kde je voda méně zabarvená. "Dodávky pitné vody jsou tak zajištěné a mohli jsme odvolat i cisterny s pitnou vodou," řekl Ramzer, který je zároveň předsedou představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS).

Podle ředitele Petra Olyšara by se způsobené škody na úpravně měly pohybovat jen v řádu statisíců korun.