Ústavní soud dal naději Rybářství Třeboň, že získá zpět šest rybníků na Českobudějovicku, které si nárokuje církev. Soudy již v minulosti rozhodly, že část rybníků, na nichž hospodaří, získala firma v rozporu se zákonem a před dvěma roky jí přikázaly, aby je vrátila státu a ten je mohl vydat církvi. Rybářství Třeboň je totiž získalo po roce 1990 v privatizaci i přes blokační paragraf, který zmrazil nakládání s majetkem, jejž církve vlastnily při převratu v roce 1948.

Nyní ale Ústavní soud rozhodl, že osud rybníků, které si nárokuje římskokatolická farnost v Českém Krumlově, musí soudy projednat znovu. Podle soudce zpravodaje Radovana Suchánka obecné soudy nedostatečně posoudily okolnosti privatizace a otázku dobré víry. A to, zda Rybářství Třeboň již rybníky nevydrželo (získalo dlouhodobým užíváním). "Ke komplexní otázce rozsáhlé privatizace, jež se udála téměř před třiceti lety, přistoupily soudy excesivně zjednodušujícím způsobem," uvedl Suchánek.

Ten upozornil, že privatizační projekt schválily státní orgány. "Byla-li stěžovatelka (Rybářství Třeboň) schválením privatizačního projektu ujištěna jeho správností, je nepřiměřené požadovat, aby aktivně zjišťovala jeho možnou nesprávnost s odůvodněním, že o údajném původu nemovitostí vědět 'měla a mohla'," stojí v nálezu. Obecné soudy jsou přitom jeho názorem vázány.

Troje rybníky, dva názory

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.