Evropská kosmická agentura (ESA) v prosinci letošního roku vyhlásí nové kolo výběru kosmonautů a bude to vůbec poprvé, kdy se budou moct přihlásit i čeští občané. Vyvstává tedy otázka, jestli by Česko mohlo mít dalšího kosmonauta. Od roku 1978, kdy do vesmíru vzlétl první československý kosmonaut Vladimír Remek, se totiž do vesmíru žádný jiný český nebo československý občan nepodíval.

Do výběrového kola ESA se většinou hlásí tisíce lidí. Z nich odborná komise vybere kolem dvaceti vhodných kandidátů a konečný tým kosmonautů pak určí ředitel ESA. Šance uspět je však kvůli finanční nákladnosti velmi mizivá. "V historii se ředitel ESA vždy snažil, aby mezi kosmonauty byli zástupci států, které do programu, ze kterého se lety kosmonautů financují, přispívají nejvíce," říká vedoucí oddělení kosmických technologií a aplikací na ministerstvu dopravy Ondřej Šváb. Česko nyní do programu pro roky 2020-2022 přispívá 1,3 miliony eur.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.