Při ohrožení kybernetickými útoky jsme zatím měli spíš štěstí, tvrdil na konci června na bezpečnostní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost generál Karel Řehka, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Narážel tím na fakt, že i když se česká společnost v březnu a dubnu živelně digitalizovala, kybernetické útoky na nemocnice, jiné instituce i domácnosti nezpůsobily ztrátu lidských životů nebo se firmy nemusely zavírat kvůli krádežím dat. 

"Kyberbezpečnost není problém ajťáků, je to v první řadě problém lídrů a manažerů," zdůraznil Řehka i v nedávném rozhovoru pro HN.

I proto jsme požádali experty z NÚKIB, aby pro čtenáře HN, mezi nimiž jsou jak manažeři, tak ajťáci, vypracovali několik jednoduchých rad, které by umožnily oběma profesím se mezi sebou domluvit, co je potřeba udělat hlavně v menších firmách, které chtějí i nadále využívat práci z domova a zároveň se oprávněně obávají o svá data.

1. Připojujte se jen přes zabezpečenou síť VPN

Co jsou hrozby či rizika pro firmu, která se živelně digitalizovala během posledních tří měsíců a zjistila, že jí to vyhovuje, a bude v tom pokračovat? Odpověď zní triviálně, ale hodně lidí i firem má se základními pravidly potíže.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.