Při ohrožení kybernetickými útoky jsme zatím měli spíš štěstí, tvrdil na konci června na bezpečnostní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost generál Karel Řehka, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Narážel tím na fakt, že i když se česká společnost v březnu a dubnu živelně digitalizovala, kybernetické útoky na nemocnice, jiné instituce i domácnosti nezpůsobily ztrátu lidských životů nebo se firmy nemusely zavírat kvůli krádežím dat. 

"Kyberbezpečnost není problém ajťáků, je to v první řadě problém lídrů a manažerů," zdůraznil Řehka i v nedávném rozhovoru pro HN.

I proto jsme požádali experty z NÚKIB, aby pro čtenáře HN, mezi nimiž jsou jak manažeři, tak ajťáci, vypracovali několik jednoduchých rad, které by umožnily oběma profesím se mezi sebou domluvit, co je potřeba udělat hlavně v menších firmách, které chtějí i nadále využívat práci z domova a zároveň se oprávněně obávají o svá data.

1. Připojujte se jen přes zabezpečenou síť VPN

Co jsou hrozby či rizika pro firmu, která se živelně digitalizovala během posledních tří měsíců a zjistila, že jí to vyhovuje, a bude v tom pokračovat? Odpověď zní triviálně, ale hodně lidí i firem má se základními pravidly potíže.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se