České nemocnice mají problém splnit požadavky zákona o kybernetické bezpečnosti. Na obzoru se ale rýsuje aspoň částečné řešení. Překvapivě nepřichází z vlády, ale úplně zespodu – od nemocnic.

Dušan Chvojka vede tým informatiků v Nemocnici Na Homolce. Ta má méně než 800 lůžek, a kyberzákonem se tedy řídit nemusí. Před hackery je však také zranitelná a útoky se jí nevyhýbají. Chvojka proto jménem nemocnic žádá vládní úřady, aby jim s kyberochranou pomohly. 

"Lze použít analogii s ochranou vzdušného prostoru nad Českou republikou. Zajišťuje ji jedno řídicí středisko v Jenči," popisuje Chvojka, který se kromě informatiky věnuje také letectví a horské turistice. 

Právě při leteckém pohledu na české nemocnice se myšlenka zrodila. "I zdravotnictví by mělo mít jedno dohledové centrum, které bude řídit kyberprostor a výměnu zdravotnické dokumentace," přibližuje obrysy projektu. Slibuje si od něj, že ušetří náklady a problém s nedostatkem odborníků. Podle zákona by už dnes každá nemocnice měla takové centrum mít a zaměstnávat strážce kyberprostoru na plný úvazek.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.