Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku přistoupila po zjištění nepříznivých výsledků plošného testování na koronavirus způsobující nemoc covid-19 v dolech ČSM. Ve čtvrtek to řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě řekl, že z 3403 otestovaných pracovníků dolů ČSM bylo 704 pozitivních. Podíl činí 20,7 procenta.

Naprostá většina nakažených neměla žádné příznaky nebo měli příznaky velmi mírné, nedostatečně vyvinuté. "Oni to neberou jako nemoc. Netušili, že jsou nakažení, a nebylo na nich navenek nic poznat. Těžko jim něco vyčítat, vypadali zdravě a mysleli, že jsou zdraví," řekl Kopřivík. V ohniscích dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih je nyní podle něj evidováno dohromady více než 850 nakažených.

Těžba v OKD by měla být přerušena na šest týdnů. "Konečně nás vyslyšeli a udělali to, o co jsme žádali už před šesti týdny. Je to skutečně v daný okamžik jediná možná cesta, jak zabránit šíření nákazy," komentoval rozhodnutí hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Dosud byla přerušena pouze v Dole Darkov, kde se před dvěma měsíci objevilo první ohnisko nákazy v OKD. "K dnešnímu (čtvrtečnímu) dni se nám po nemoci vrátilo 158 zaměstnanců převážně z lokality Darkov. Jsme velmi rádi, že převážná část našich nemocných zaměstnanců má bezpříznakový průběh onemocnění, i přes to považujeme za odpovědné přerušit těžbu na dobu šesti týdnů a přizpůsobit provoz aktuální situaci," uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

"S managementem OKD jsme dnes (ve čtvrtek) jednali. Pozastavení těžby z důvodu šíření koronaviru je logický krok, který byl v dané chvíli nutný. S ohledem na dodávky uhlí do regionu je to v tuto chvíli řešitelné, podniky v kraji mají možnost nakoupit jinde," řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Ministerstvo průmyslu a obchodu je jinak plně součinné v oblasti sanací a rekultivací po těžbě, a to prostřednictvím podniku Diamo," doplnil.

V dolech se budou od pátku dělat práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku. "Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě," uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Při přechodu na přerušení provozu a následně před opětovným zahájením provozu bude kvůli důkladné přípravě počet fárajících zaměstnanců vyšší. "Přerušení se týká kromě těžby také ražení důlních děl, vybavování a likvidace porubů (dobývacích prostorů)," doplnil Hájek.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že firma už od potvrzení prvního nemocného zaměstnance přijala mnoho protiepidemických opatření a plnila všechna nařízení KHS včetně omezení kontaktu mezi směnami. "Věřili jsme, že všechny uvedené snahy přispějí k zamezení šíření epidemie covid-19 v naší společnosti. Následná testování na dole ČSM však potvrdila vysoký výskyt pozitivních případů," uvedla Staňková.

Dodala, že přerušit těžbu na šest týdnů na všech dolech se po zvážení uvedených faktů rozhodla sama firma. "Zaměstnanci, na které se bude vztahovat přerušení provozu, a tudíž budou mít překážku na straně zaměstnavatele, budou pobírat plnou průměrnou mzdu," uvedla Chattová.

Podle ekonoma společnosti Natland Petr Bartoně je pro společnost OKD dobře, že ji přerušení provozu kvůli pandemii covid-19 postihlo zrovna v létě, a nikoliv v topné sezoně.

Do zimy může firma výpadek zásob, který vznikne, dohnat a žádným českým provozům nedostatek uhlí nehrozí, řekl ve čtvrtek Bartoň.

"Delší odstávka, než bychom čekali z epidemiologických důvodů, může souviset také s všeobecným poklesem evropské poptávky po uhlí. Británie například již tři měsíce vyrábí elektřinu bez jediné kostky uhlí," dodal Bartoň.

Karviná se uzavírat nebude, míní Vojtěch

V souvislosti s rostoucím počtem nakažených na Karvinsku navštívil oblast ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj není důvod zavádět přísnější opatření.

"V tuto chvíli skutečně neplánujeme uzavřít region ani město. Určitě tady neplánujeme scénář Litovle a Uničova. Myslím, že ta situace to nevyžaduje," řekl ministr. Podle něj jsou sice údaje o počtu nemocných poměrně vysoké, ale na druhou stranu je nutné hodnotit také průběh onemocnění u pozitivně testovaných.

"Drtivá většina jsou bezpříznakoví, případně s mírným průběhem. Nepozorujeme nějaké zahlcení nemocničních kapacit či jednotek intenzivní péče. Nemá to vliv na nějaký extrémní nárůst počtu hospitalizací," uvedl Vojtěch.

Podle něj tak zásadní opatření, jako je kompletní karanténa či omezení pohybu, není na místě. "Věřím, že to zvládneme s těmi opatřeními, která máme," uvedl ministr. Zdůraznil, že je ale nutné dodržovat nařízená mimořádná opatření.

Uzavření OKD by stát podle Vojtěcha sám nenařídil. "Samozřejmě se masivně testuje (v OKD) a jsou tam záchyty, ale ty záchyty jsou bezpříznakové a průběhy nemoci jsou mírné. Riziko pro zdraví místního obyvatelstva není tak výrazné," řekl ministr. Rozhodnutí doly zavřít ale ocenil. "Když se k tomu OKD rozhodlo dobrovolně, jsme za to rádi, ale pokud bychom to měli nakazovat shora, tak podle těch dat, která vidíme, to není proporcionální," doplnil.

Podobně situaci hodnotí i epidemiolog a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar. Podle něj by případné zavření části regionu či konkrétní obce muselo souviset se zahlcováním jednotek intenzivní péče a s nárůstem počtu těžkých stavů. "Každý vidí, že zatím to na Karvinsku není a že nikdo se teď v této době obávat určitě nemusí," řekl Maďar. Podle něj se díky rozhodnutí OKD, které od pátku uzavře všechny své doly, za šest týdnů fakticky současná situace vynuluje. "OKD by už nemělo být ohniskem nákazy, ale je mimořádně důležité, aby se za těch šest týdnů ta nákaza nešířila v komunitě a k tomu by právě měla přispět mimořádná opatření, která vydala krajská hygienická stanice," uvedl Maďar.

Zpřísnění opatření na Karvinsku a Frýdecko-Místecku znamenají například zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních nebo omezení účasti na hromadných akcích z 500 nejvýše na 100 lidí. Povinné jsou nadále roušky uvnitř budov, v MHD nebo na hromadných akcích.

Aktivisté: těžba by měla postupně skončit

Ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace ve čtvrtek zaslaly otevřený dopis členům vlády s výzvou k prosazení strukturální a sociálně spravedlivé proměny regionu, která bude brát zřetel především na potřeby horníků. Podle ekologických aktivistů by vláda měla přijmout plán, který jasně řekne, kdy a za jakých podmínek se těžba v dolech ukončí. Držet by se měla termínu, který byl původně dohodnut při převzetí firmy státem, kdy se počítalo s postupným utlumováním těžby nejpozději do roku 2023. Jakákoli státní pomoc by měla být podmíněna schválením a naplňováním takového plánu, uvedly organizace.

"Nejhorší ze všeho je nejistota, co s firmou vlastně bude. Vláda by měla najít odvahu a tuto nepříjemnou otázku rozseknout," řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Podle něj je lepší, když se doly uzavřou postupně za pár let podle jasného plánu a s dostatkem peněz z Evropy, které zajistí nová pracovní místa a nové možnosti v regionu, než kdyby firma měla padnout zničehonic a zaměstnanci by se ze dne na den ocitli bez práce i perspektivy.

V Dole Darkov, kde bylo první ohnisko covidu-19 v OKD, už se situace stabilizovala. Dosud tam bylo evidováno včetně příbuzných horníků 511 případů, ale od pátku žádný nový nepřibyl.

Testoval se také náhodný vzorek 50 pracovníků Dolu ČSA. Z informací, které ve čtvrtek na Facebooku zveřejnil hejtman Vondrák, vyplývá, že všichni testovaní byli negativní.

V celém Moravskoslezském kraji bylo k čtvrtečnímu dni potvrzeno 3017 případů nákazy.