Na půdě Nemocnice na Bulovce je tma, dírami ve střeše sem ale září slunce. Nachází se tady přitom jediná serverovna, která pohání počítače v celém areálu. Před vnějšími hrozbami je stejně zranitelná jako nemocniční síť před útoky hackerů. Když počítače spadnou, je úplně jedno, jak špičkové lékaře nemocnice má. Pacienti se nedočkají vyšetření nebo dostanou špatné výsledky.

"Nebyla to priorita, a to ani v těch nemocnicích samotných," reagoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tragický stav IT v českých nemocnicích, který ve čtvrtek popsaly Hospodářské noviny. Vojtěch v rozhovoru slibuje, že se na problémy začne víc soustředit a vyjedná nové peníze ze státního rozpočtu.

Dále hovoří o nových úhradách za nemocniční péči nebo o tlaku, který zažíval během nouzového stavu. "Občas jsem si sáhl na dno, jak psychicky, tak fyzicky. Ale říkal jsem si, že kapitán by neměl opouštět loď, když je na rozbouřeném moři," říká Vojtěch.

HN: Krátce po svém nástupu do funkce jste hovořil s náměstky pro IT v nemocnicích zřizovaných ministerstvem. Co jste si z toho vzal?

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.