Počty nakažených horníků OKD na Karvinsku pořád stoupají, společnost se proto rozhodla zastavit těžbu ve všech dolech. Stát k tomu však pokyn nedal. "Nebyl k tomu důvod," říká hlavní hygienička Jarmila Rážová. Ve funkci stanula na jaře, od té doby se podílí na všech důležitých rozhodnutích v souvislosti s pandemií koronaviru. Třeba o plošném zavření škol, o tom, kolik lidí se kde může shlukovat nebo kde se budou nosit roušky. V metru je cestující podle Rážové ještě minimálně 14 dní neodloží.

HN: Proč se situaci v Karviné stále nedaří dostat pod kontrolu?

Já myslím, že pod kontrolou je. Je to ohnisko, kde se masivně testuje. Postupně se protestovaly všechny doly. Na Dole Armáda byl poslední případ někdy 3. června, od té doby se tam žádný případ nevyskytl. Na (čtvrtečním) jednání na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje s panem hejtmanem a panem ministrem se domluvilo, že se bude testovat dvě stě lidí, kteří budou po dobu šestitýdenní odstávky zajišťovat nezbytný provoz.

To, proč se tam vyskytuje deset procent pozitivních, je dáno tím, že je tam hodně těsný kontakt. Jsou v uzavřeném prostoru, při práci nemají moc šanci některá pravidla dodržet. Když vyfárají, nemůžou jet přímo domů - musí se umýt, sprchují se. I tam je dodržování distance velmi těžké.

Masivně testujeme, zjišťujeme pozitivní případy a dáváme je do izolace, kontakty do karantény, případně do izolace, pokud jsou nemocní. Tím se snižuje pravděpodobnost přenosu do komunity. Minimum kontaktů je jiných než blízkých. Další dobrá zpráva je, že nakažení jsou vesměs bezpříznakoví nebo mají jen mírné projevy nemoci.

V Moravskoslezském kraji nedochází k přesycení kapacity zdravotnických služeb. Proto říkáme, že je ohnisko pod kontrolou.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru