Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách budou povinné v celém Moravskoslezském kraji. Opatření z Karvinska v pátek hygienici rozšíří na celý region. Omezení se dotknou návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. Na Twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Opatření jsou už platná, informoval Petr Kopřivík z krajské hygienické stanice.

Nákaza koronavirem v kraji se přesouvá do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let. Na tiskové konferenci to v pátek uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Irena Martínková. Proto jsou podle ní nutná striktní opatření. Nová ohniska jsou v okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín a Ostrava. Zpřísněná opatření mají preventivně minimalizovat dopad na nejzranitelnější skupinu. 

Krajská hygienička Pavla Svrčinová varovala, že přibývají případy, které nemají souvislost s objevenými ohnisky. Uvedla také, že v kraji začíná přibývat těžkých případů u starších lidí. Opatření mají zabránit přehlcení zdravotního systému. "V úterý, středu, čtvrtek to (počet případů) začalo stoupat a souvislost s OKD už téměř neprokazujeme. Když se začali minulý týden testovat pendleři, tak jsme najednou měli ohniska po celém kraji," zdůraznila Svrčinová. Na dotaz po rychlosti opatření uvedla, že situaci diskutovala s ministrem Vojtěchem byl jasný požadavek zavést je co nejdřív. Podle Svrčinové se opatření zhruba po 14 dnech budou revidovat. Pokud se situace zlepší, přistoupí hygienici k uvolňování.

Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory budou možné jen s respirátorem. Různých akcí se bude moci účastnit nejvýš sto lidí. Bary a restaurace zůstanou od 23:00 do 08:00 zavřené. Přeshraniční pracovníci budou muset jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test, uvedl ministr.

Ministr i hygienici přitom v posledních dnech uváděli, že se stav na Karvinsku stabilizoval a zlepšuje se. Opoziční politici i starostové měst a obcí proto nečekaný obrat kritizují. První místopředseda ODS a šéf jejích poslanců Zbyněk Stanjura vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha k rezignaci. Funkci by podle něj měla opustit i ředitelka moravskoslezských hygieniků Pavla Svrčinová. 

"Určitě rezignovat nehodlám," reagoval ministr Vojtěch. Podle něj "není namístě" spojovat situaci na Karvinsku s vývojem v dalších místech regionu. "Není souvislost mezi tím, když jsme říkali, že situace v rámci lokálního ohniska v OKD je pod kontrolou, a situací, která je nyní. Ohniska - a je jich několik, s tím nemají nic společného," řekl Vojtěch.

Podle něj krajští hygienici ministerstvo o svém plánu nařídit omezení v celém kraji informovali před dvěma dny. Opatření konzultovali. "Tu odpovědnost má krajská hygienická stanice. Je na nich, jak postupují," řekl ministr. Podle něj nebylo nařízení omezení s okamžitou platností šťastné, opatření mohla platit například až od půlnoci. Vojtěch také odmítl, že zavedení opatření způsobila "nefunkčnost chytré karantény".

Podle náměstka hejtmana Jakuba Unucky (ODS) bylo zcela nevhodné, že Vojtěch o zpřísněných hygienických opatřeních v regionu informoval na twitteru. Přes twitter podle něj omezil práva obyvatel celého regionu. "To pokládám za naprosto dehonestující," uvedl Unucka.

Nemile překvapení jsou také pořadatelé kulturních a jiných akcí. Předčasně musel skončit NeFetival, který v Ostravě od středy pořádá organizační tým zrušeného festivalu Colours of Ostrava. "Zrušila nás krajská hygienická stanice. Protože v Ostravě přibyli tři nemocní. Nikdo nás nevaroval. Tak brutální zásah z pouze preventivních důvodů považuji za nepochopitelný," řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová. Především jí vadí, že mimořádné opatření vyhlásila hygienická stanice "z hodiny na hodinu" a nikdo ji ani další organizátory jiných akcí předem nevaroval. "Mohlo se počkat alespoň do půlnoci," poznamenala. Podle Holušové to do budoucna ohrozí konání dalších podobných akcí nejen v Moravskoslezském kraji, protože nikdo nebude mít jistotu, že ji nebude muset na poslední chvíli zrušit. "Je to devastující, jsem zvědavá, kdo to zaplatí," řekla.

V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední čtvrteční aktualizace dat 56 případů nákazy koronavirem. Nejvíce znovu na Karvinsku, kde se od počátku pandemie nakazilo už téměř 2100 lidí.

Na Kutnohorsku se roušky ruší

Na Kutnohorsku už nebude nutné nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech a zrušena jsou i další mimořádná opatření vyhlášená kvůli zvýšenému výskytu koronaviru. Nošení roušek je nadále nutné ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb. V platnosti zůstává také zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory, řekli po pátečním jednání krizového štábu města starosta Josef Viktora (ANO) a mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Mimořádná opatření byla vyhlášena před týdnem kvůli ohnisku covidu-19 v Církvici. Protože je nárůst počtu nakažených minimální, hygienici navrhli jejich zmírnění. Nový režim začne platit od okamžiku zveřejnění na úřední desce, což by mělo být v pátek.

Další ohnisko ve středních Čechách je v Čečelicích na Mělnicku, tam se v pátek počet nakažených zvýšil o čtyři na 14.

V Církvici se koronavirus objevil počátkem měsíce v pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, pak začali přibývat další. Onemocněli také tři lidé na kutnohorském pracovišti firmy Foxconn.

Ve čtvrtek přibyli v souvislosti s církvickým ohniskem dva pozitivně testovaní, celkem jich bylo 53. Podle hygieniků je už další nárůst minimální.

"Přistoupili jsme k maximálnímu možnému rozvolnění. Byla zrušena veškerá opatření týkající se nošení roušek po úřadech a v obchodech. Jediné omezení, které zůstalo, je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Na doporučení lékařů zůstává povinnost roušek v ambulancích. Jinak se vracíme k běžnému režimu," uvedl Viktora. Šalamunová dodala, že se ruší také veškerá omezení počtu účastníků hromadných akcí.

V Čečelicích se objevilo deset nakažených na ubytovně. Podle informací ČTK jde o brigádní dělníky, kteří pracovali v místní zemědělské firmě. Hygienici v pátek v souvislosti s tímto ohniskem zaznamenali další čtyři případy. Podle Šalamunové dál zajišťují kontakty nakažených.

Většina z 29 lidí, kteří jsou v karanténě, měla podle mluvčí negativní testy.

Zprávy o koronaviru v Církvici měly nepříznivý dopad na turistický ruch v Kutné Hoře, která patří k oblíbeným cílům a jejíž historické jádro je na seznamu světového dědictví UNESCO. Provozovatelé hotelů a správci památek si stěžovali na výrazný úbytek výletníků. Zástupci města o tom v pátek jednali s podnikateli, kteří uvedli, že na ně omezení tvrdě dopadlo. Viktora věří, že se situace zlepší. Podle něj není důvod, aby se turisté Kutné Hoře vyhýbali.