Když Evropská komise začala řešit, jak zmírnit ekonomické dopady koronaviru, přišla s návrhem mimořádného fondu. Proti jeho zřízení se postavily jen dvě země – Česko a Maďarsko. Některé další členské státy Evropské unie záměr kritizovaly, nikdy ale neřekly, že by ho mohly shodit ze stolu. Nakonec se lídři na vzniku fondu jednomyslně shodli, na pomoc evropské ekonomice v něm bude 750 miliard eur, tedy zhruba 20 bilionů korun. Jde o bezprecedentní krok.
Nakolik ale bylo reálné, že by český premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho maďarský kolega Viktor Orbán využili svého práva veta a návrh potopili? "Oba mluví doma jako siláci, jakmile ale přijedou do Bruselu jednat s ostatními premiéry či prezidenty, mlčí, pokud dostanou pár miliard navíc," říká Daniel Gros, ředitel výzkumné organizace Centre for European Policy Studies a jeden z nejuznávanějších expertů na unii a eurozónu.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Sedmička HN
Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru