Nejvyšší soud (NS) potvrdil podstatné části rozsudku v kauze bývalého ústeckého soudce Jiřího Berky a zmanipulovaných konkurzů. Podle České televize (ČT) zrušil jen část verdiktu o propadnutí majetku, konkrétně pozemku v ústeckém Střekově, který koupila Berkova rodina, a poloviny rodinného domu dalšího odsouzeného Petra Tuhého. NS zatím své rozhodnutí nepublikoval ani nekomentoval s ohledem na probíhající doručování.

Z justiční databáze InfoSoud je patrné pouze to, že NS provedl nějaký zrušující zásah. Podle ČT nadále platí, že si má Berka odpykat sedm let vězení. NS uznal i ostatní tresty odnětí svobody. Mění se jen část rozhodnutí o propadnutí majetku. Berka bude mít zřejmě nárok na finanční náhradu, stát totiž v mezičase stihl pozemek prodat.

Vyšetřování v případu zmanipulovaných konkurzů začalo v roce 2003. Vrchní soud předloni v listopadu zmírnil Berkovi trest z 8,5 roku vězení na sedm let. Senát vzal tehdy v potaz délku řízení.

Odvolací soud snížil tresty pod hranici trestní sazby i dalším šesti obžalovaným, uložil jim čtyři až šest let. Kromě insolvenčního správce Daniela Thonata všichni vinu popřeli. Podle verdiktu však existuje dost důkazů o jejich vině a až na drobné chyby se odvolací soud ztotožnil s rozsudkem krajského soudu. Další dva muži v kauze dostali podmíněné tresty.

Berka byl od dubna 2003 zproštěn výkonu soudcovské funkce, a to z rozhodnutí ministra spravedlnosti. Funkce soudce mu zanikla dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl odsouzen. Po celou dobu, kdy nesoudil, pobíral stíhaný Berka polovinu svého platu. Loni nastoupil do vězení.

Podle obžaloby způsobila skupina na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, celkem šlo o deset firem.