Pražská hygienická stanice by mohla v blízké době kvůli nemoci covid-19 zavést v metropoli povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech. Po pondělním jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle dřívějších vyjádření by zřejmě v září měla začít platit i povinnost mít roušku v povrchové MHD, nyní platí jen v metru. Podle v pondělí zveřejněného hodnocení regionů, tzv. semaforu, Praha spadá spolu s dalšími osmi regiony do zelené kategorie, což je podle primátora správné. V hlavním městě za posledních 24 hodin přibylo 31 potvrzených případů nákazy, uvedli hygienici. Přírůstek dál klesl.

Ministerstvo zdravotnictví semafor představilo minulé pondělí, podle tehdejšího vyjádření měla být Praha ve žluté kategorii, tedy v druhé nejhorší ze čtyřbodové kategorizace regionů podle stupně zasažení novým koronavirem. Hřib tehdy uvedl, že k tomu není důvod, a poté kritizoval i způsob hodnocení a rozdělování do kategorií, který označil za subjektivní. V pondělí řekl, že zelený stupeň odpovídá situaci v metropoli.

Zároveň však uvedl, že na místě pravděpodobně budou preventivní opatření, aby situace neeskalovala a později nebylo nutné zavádět omezení, která by zastavila ekonomiku ve městě. V tomto smyslu již jednal s ředitelkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou. "Pro mě dává větší smysl, pokud hygiena půjde cestou preventivních opatření," řekl primátor.

Povinné roušky ve veřejných prostorech by podle Hřiba měly přijít na řadu dříve, než hygiena zavede povinnost zakrytí nosu a úst v tramvajích a autobusech. Tam hraje roli počasí, kdy hygienici podle dřívějších vyjádření čekají na podzim, až nebude horko. Nyní jsou roušky povinné v metru, kde klimatické podmínky nehrají roli, a také ve všech lékařských zařízeních.

Denní přírůstek 31 potvrzených případů koronaviru v Praze je další pokles z rekordních 101 případů za den minulé úterý. Čísla na webu pražských hygieniků jsou vždy za 24 hodin k 18:00, v sobotu i v neděli v podvečer hlásili 46 nových případů. V hlavním městě se dosud nakazilo 3278 lidí, 2178 se vyléčilo a 105 zemřelo.

Podle ředitelky pražské hygienické stanice Jágrové bude výskyt viru v Praze vždycky vyšší než v ostatních částech země. Hlavní město je tak téměř na hranici mezi zeleným a horším, žlutým stupněm. Jeden nemocný v hlavním městě aktuálně nakazí mezi 1,29 a 1,5 dalšího člověka. Zelený stupeň semaforu znamená, že v daném okresu se covid-19 vyskytuje, ale nešíří se nekontrolovaně. Žlutý stupeň představuje počínající komunitní přenos.

V Praze bylo nedávno velké ohnisko nákazy v hudebním klubu Techtle Mechtle, přičemž některé případy, které s ním souvisí, doznívají i v regionech. V souvislosti s červencovou akcí v klubu hygienici evidují v hlavním městě 181 nakažených a víc než 50 v jiných krajích. Další pražské ohnisko souvisí podle hygieniků s tréninkovým kempem hokejového klubu Slavie, kde onemocnělo 50 lidí z různých krajů.

S klubem Techtle Mechtle souvisí také rozšíření nemoci v rodině strážníka, o kterém pražská městská policie informovala na svém webu. Jeho svědectví popisuje problémy při hledání pomoci u lékařů a hygieniků. Středočeská hygienická stanice, která měla případ na starosti, v pondělí na webu uvedla, že ve svém postupu nevidí pochybení. "Z uvedeného článku (na webu městské policie) jasně vyplývá naprostá neinformovanost veřejnosti o tom, že za své zdraví jsou lidé zodpovědní hlavně sami, nikoliv epidemiologové, hygienici a ošetřující lékaři," napsali středočeští hygienici.