Poskytovatelům služeb v Česku klesly ve druhém čtvrtletí tržby meziročně o 19,8 procenta po očištění o sezonní vlivy. Byl to nejvýraznější propad od roku 2005. Více než osmdesátiprocentní pokles tržeb zaznamenali od dubna do konce června letečtí dopravci, poskytovatelé ubytovacích služeb a cestovní kanceláře. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Bez očištění o sezonní vlivy klesly tržby ve službách meziročně o 19,7 procenta. "Naplno se tak projevil vliv omezení souvisejících s koronavirovou krizí," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. "Růst tržeb zaznamenalo pouze několik odvětví, například telekomunikační nebo poštovní a kurýrní činnosti," dodala.

Tržby pohostinských a stravovacích zařízení klesly přibližně o polovinu. U ubytovacích zařízení se propadly dokonce o čtyři pětiny.

Omezení kvůli šíření epidemie koronaviru se negativně promítla také do hospodaření dopravců. Nejvíce, o více než 86 procent, se propadly tržby v letecké dopravě. Rejdařům tržby klesly meziročně na polovinu. V pozemní a potrubní dopravě zaznamenali statistici pokles o 22,9 procenta.

V administrativních a podpůrných činnostech tržby meziročně klesly o více než 36 procent. Nejvýrazněji se pokles projevil u cestovních kanceláří a agentur, kterým se tržby propadly přibližně na desetinu loňského stavu. Agenturám práce tržby klesly o více než třetinu.

V oblasti nemovitostí se tržby snížily o 5,6 procenta. V profesních, vědeckých a technických činnostech klesly o více než 15 procent.

Mezičtvrtletně se tržby ve službách ve druhém čtvrtletí po očištění o sezonní vlivy snížily o 14,4 procenta. Pokles oproti prvnímu kvartálu postihl všechna odvětví služeb.

Hotely hlásí o 82,9 procenta méně hostů

Služeb ubytovacích zařízení v Česku v letošním druhém čtvrtletí využilo 988 tisíc lidí, meziročně o 82,9 procenta méně. Hosté v nich strávili i méně nocí. Jejich počet se proti stejnému loňskému období snížil o 81,7 procenta na 2,6 milionu.

"V absolutním vyjádření se jedná o meziroční úbytek téměř pět milionů hostů a 11,5 milionu nocí. Protikoronavirová opatření přinesla výrazné omezení domácího cestovního ruchu především v dubnu a květnu a prakticky se zastavil příjezdový cestovní ruch ze zahraničí," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura.

Počet ubytovaných cizinců se ve sledovaném období snížil o téměř 96 procent a domácích hostů o více než dvě třetiny. V souvislosti s tím tuzemská ubytovací zařízení zaznamenala ze strany zahraničních a českých hostů i méně strávených nocí. Cizinci strávili v hotelech či penzionech o 96,2 procenta méně nocí než o rok dříve a Češi téměř o 67 procent méně.

Mezi českými regiony propad návštěvnosti nejvíce postihl hlavní město, kde se od dubna do konce června počet ubytovaných meziročně snížil o 93,6 procenta a počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních o 94,9 procenta. Přes milion nocí chybělo také ubytovatelům v Karlovarském kraji, návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení klesla plošně ale ve všech krajích, uvedli statistici. Koronavirová krize se nevyhnula ani lázním.

První případy nákazy koronavirem se v Česku objevily na počátku března a krátce poté vláda přijala preventivní opatření proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin, obchodů, hotelů a omezení cestování. Postupně je pak začala uvolňovat od poloviny května.

Počet turistů v Praze propadl o 94 procent

V Praze se kvůli koronavirové krizi drasticky propadl počet turistů. Ve druhém čtvrtletí se v hotelech, penzionech a kempech v hlavním městě ubytovalo jen 138 187 lidí, což je o 93,6 procenta méně než před rokem. Kvůli uzavřeným hranicím a omezení cestování nepřijeli hlavně zahraniční návštěvníci, kteří dříve tvořili většinu hostů pražských ubytovacích zařízení. Počet nocí, které v české metropoli lidé strávili, klesl meziročně o 94,9 procenta na 255 652. 

Praha je podle statistiků z hlediska propadu návštěvnosti nejpostiženějším regionem v celé republice. Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení poklesla ale během dubna, května a června ve všech regionech. Ještě během prvního čtvrtletí přijelo do Prahy přes milion zahraničních i domácích turistů.

Zatímco předtím v hlavním městě převažovali návštěvníci ze zahraničí, ve druhém čtvrtletí tvořili většinu turisté z Česka. Meziročně se snížil počet cizinců v ubytovací zařízeních v Praze o skoro 98 procent, přijelo jich 45 730. Počet nocí, které zde strávili, klesl o zhruba stejný podíl na zhruba 91 400.

U domácích turistů byl pokles menší. Návštěvníků z jiných krajů ubylo v Praze o zhruba 70 procent na 92 457. Nocí, které ve městě strávili, bylo přes 164 200, což je také asi o 70 procent méně než za stejné období minulého roku.

V celém Česku se ve sledovaném období propadl kvůli vládním opatřením proti koronaviru počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně o 82,9 procenta, služeb ubytovacích zařízení využilo 988 tisíc lidí. Hosté v nich strávili i méně nocí. Především v dubnu a květnu se prakticky zastavil příjezdový cestovní ruch ze zahraničí. Počet ubytovaných cizinců se ve 2. čtvrtletí snížil o téměř 96 procent a domácích hostů o více než dvě třetiny.

Cestovní ruch v Praze ve 2. čtvrtletí 2020:

  Počet hostů Meziroční změna (v pct.) Počet přenocování Meziroční změna (v pct.)
Domácí turisté 92.457 - 70,6 164.209 - 69,3
Cizinci 45.730 - 97,5 91.443 - 97,9
Celkem 138.187 - 93,6 255.652 - 94,9

zdroj: ČSÚ