Před rokem vyrazila do Konga česká expedice, aby zdokumentovala místní zvířata i to, jak moc jim škodí lidská přítomnost. Během té doby čeští vědci instalovali desítky fotopastí v místech, kde ještě nikdy předtím nebyly použity. Potvrdili tak, že v pralese žijí třeba luskouni, odhalili také, že těžaři se už dostali do nejhlubších částí pralesa. Vědci také objevili trhy s luskouním masem nebo sklad s jejich šupinami. "Několik takových míst jsme objevili v hlavním městě Brazzaville i ve střední části Konga. Věřím, že sklad s luskouními šupinami je v každém menším městě," říká ochranář přírody a jeden z členů Expedice Neuron Dzamba ya lobi Arthur Sniegon. Výzkumná výprava, která získala téměř milion korun od Nadačního fondu Neuron, se již vrátila do Česka a nyní bude nasbíraný materiál vyhodnocovat. 

HN: Je to přesně rok od doby, kdy jste v konžských pralesích zahájili českou expedici. Jak byste těch 12 měsíců ohodnotil?

Poslední rok se udál jinak, než jsme plánovali. Původně jsme chtěli prozkoumat území hluboko v národním parku Odzala-Kokoua na severu Konga. Postupem času, když se začali připojovat i další čeští experti na primatologii nebo ochranu přírody, jsme si řekli, že by bylo lepší udělat plošnější monitoring stavu tamní přírody a nesoustřeďovat se pouze na jednu lokalitu. Navázali jsme proto spolupráci s místními, kteří se zabývají ochranou přírody, a společně s nimi jsme monitorovali také ilegální aktivity. Instalovali jsme desítky fotopastí v místech, kde ještě nikdy předtím nebyly využity, a zkoumali třeba nížinné gorily, pralesní slony nebo luskouny. A také pytláky. Analýza získaných dat nás teprve čeká.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se