Ve školách roušky od 1. září povinné nebudou, zavedou se jen tehdy, když se zhorší situace. Opatření se bude vázat na druhý, oranžový stupeň rizika na takzvaném semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy nemocí covid-19. Nosit roušky nebude od září potřeba také v obchodech, restauracích a službách pro zákazníky, jako jsou kadeřnictví a pedikúra. Znovu se epidemická situace zhodnotí koncem září, řekl ve čtvrtek novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Změny oznámil pouhý den poté, co pravidla pro nošení roušek představil. Od 1. září tak bude nošení roušek povinné v hromadné dopravě, na úřadech a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Nutné budou také u říjnových krajských a senátních voleb.

"Vycházeli jsme z názoru epidemiologů, nyní vnímáme protinázory. Toto je určitý kompromis a finální řešení na základě ujištění týmu chytré karantény, že je schopná reagovat velmi promptně, pokud by se situace zhoršovala," řekl ministr. Od pondělního prohlášení o zavedení roušek ve všech vnitřních prostorách podle něj přišla celá řada podnětů a uskutečnilo se několik jednání s různými asociacemi. "K extenzivnějším opařením, jako jsou ty komerční provozy, kterých je poměrně hodně, se chceme vrátit na konci září, pokud se nestane nic neočekávaného," dodal.

O mimořádných opatřeních, která ve středu vydalo ministerstvo zdravotnictví, ve čtvrtek ministr jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Premiér ve středu řekl novinářům, že vydaná mimořádná opatření se mu nelíbí a obsahují spoustu výjimek, kterým nerozumí. Proto se ve čtvrtek sešel s Vojtěchem. Premiér, který schůzku inicioval, před novináře nepřišel.

Vojtěch uvedl, že Babiš se pondělního jednání rady vlády jako její předseda účastnil. "V obecné rovině proběhl konsensus na bázi celé rady," řekl ministr na dotaz, zda s opatřeními Babiš v pondělí souhlasil. Ve čtvrtek představené úpravy jsou podle něj výsledkem debat po zveřejnění podrobností opatření.

Odmítl, že by se měnila drtivá většina opatření. "Od té doby (pondělí) přišla celá řada podnětů. Diskutujeme s různými subjekty, zástupci různých asociací a podobně. Reagujeme na situaci. Neřekl bych, že je to moje porážka. Situace se od pondělí vyvinula," dodal.

Není to ideální samozřejmě," řekl Babiš o komunikaci směrem k veřejnosti. Nejasnou komunikaci přiřkl ministrovi zdravotnictví. "Pan ministr má samozřejmě velice těžkou roli," řekl premiér na otázku, zda má Vojtěch jeho důvěru. Ministr podle něj zjistil, že tři jeho týmy, klinický, laboratorní a epidemiologický, mají na pravidla pro roušky rozdílné názory. Odmítl tvrzení, že má ve věci poslední slovo. "Samozřejmě vnímáme, co lidi říkají," uvedl Babiš. Poslední změny podle něj přišly "ještě včas", když do 1. září zbývá ještě 12 dní. Nepředpokládá, že budou nějaké změny po dalším jednání expertního týmu 28. srpna.

Na čtvrteční schůzce byl také ministr školství Robert Plaga (za ANO), zástupci armády, hygieniků nebo Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Plaga novinářům řekl, že je připraven čtvrteční změnu rychle zapracovat do manuálu, který v pondělí nechal rozeslat školám. Manuál nejdříve s nošením roušek nepočítal, v pondělí do něj byla tato povinnost narychlo zapracována. Nosit roušky bude nutné jen v okresech, které budou na pravidelně zveřejňované mapě rizika označené oranžovou nebo červenou barvou.

"Zveřejníme ho v pátek 28. srpna, aby se na to případně školy mohly připravit. Potom ho budeme zveřejňovat ve čtrnáctidenních intervalech," řekla k tzv. semaforu na tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Další změnou je povinnost nosit roušky na vnitřních akcích až od hranice stovky lidí. Platit ale budou pro divadla, kina nebo kostely. Původně měly být povinné bez ohledu na počet návštěvníků. V restauracích měli původně lidé nosit roušku při pohybu po místnosti, ne při konzumaci. Povinné ale měly být pro personál.

Nošení roušek na jaře vláda nařídila od 19. března, kvůli jejich nedostatku si je Češi ve velkém šili sami. Venku povinnost padla při dodržování rozestupů od 25. května, ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě skončila pro většinu obyvatel 1. července.

Výjimku mají stejně jako před jejich červencovým zrušením účastníci soudních jednání, moderátoři a vystupující umělci, děti do dvou let a lidé s poruchou intelektu. Roušky nebudou povinné ani pro sportovce v tělocvičnách, pro bazény a sauny, při fotografování portrétů, svatebním nebo akademickém obřadu pro účastníky.

Zástupci školských asociací zrušení plošné povinnosti nosit roušky ve školách uvítali. Rychlou změnu opatření označili za chaotickou. Školám ale podle nich potíže nezpůsobí.

"Já osobně to vítám, nevím, jak někteří kolegové, ale já si myslím, že pokud to mělo ve třídách nebýt a na chodbách být a v jídelně nebýt a podobně, tak to jednak pro malé děti bylo náročné a jednak možná i zbytečné," řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Dodala, že se jí nelíbí to, že se opatření rychle mění. "Je to zmatek," zhodnotila.

Vláda či jednotlivá ministerstva by měla v případě zavádění nových protikoronavirových opatření dávat veřejnosti vědět až konečná rozhodnutí. Prohlášení o zamýšlených krocích způsobují paniku. Výsledky jednání by pak měly být ještě před uveřejněním konzultovány s profesními organizacemi. Jejich neprojednání má významné dopady do praxe. ČTK to ve čtvrtek řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

O znovuzavedení roušek se podle Stárka mluví alespoň dva týdny a členové AHR se celou dobu domáhají bližších informací. "Nechceme kritizovat vládní opatření na ochranu zdraví, ale jejich předčasné zveřejňování způsobuje paniku," řekl. Technickou část a výsledek jednání ministerstva a epidemiologů by navíc před konečným ustanovením měla mít možnost připomínkovat profesní sdružení. Organizací podle Stárka není tolik, aby musel být problém dát jim prostor pro krátké vyjádření z praxe.

Cirkus a amatérismus ozývá se od opozice

Opoziční politici v anketě ČTK a na sociálních sítích kritizují fakt, že kabinet den po oznámení koronavirových opatření o rouškách ve čtvrtek vyhlásil jejich úpravu. Vláda podle nich připomíná cirkus a rozhoduje amatérsky a populisticky. Opozice však ocenila, že mezi zrušená opatření patří povinné nošení roušek ve společných prostorách škol. Podle ministra vnitra a šéfa koaliční ČSSD Jana Hamáčka jsou opatření plně v kompetenci ministerstva zdravotnictví, které by mělo být schopné svůj postup odůvodnit.

Šéf ODS Petr Fiala ČTK sdělil, že by si premiér Babiš s Vojtěchem měli konečně přestat dělat z lidí blázny. "Nebo zkoušejí, co všechno veřejnost vydrží? Nikdo neví, co vlastně platí. Je to jak v Pyšné princezně - 'odvolávám, co jsem odvolal', ale to byla pohádka. Toto je ale realita a vážná věc," uvedl Fiala.

"Z toho, že nebudou povinné roušky ve školách, mám radost. Z toho, jak nahodile, populisticky a amatérsky rozhoduje vláda o epidemiologických opatřeních, mi běhá mráz po zádech," dodal na Twitteru místopředseda ODS Martin Baxa.

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše vláda vyvolává v zemi chaos a každý den opakovaně dokazuje, že nemá ani po měsících urgencí žádný reálný plán v boji s covidem-19. Piráti přitom kabinetu řadu opatření nabízeli, dodal. "Byl to například náš návrh na zavedení pandemického semaforu, který si ministr zdravotnictví přivlastnil a nedávno se jím chlubil v médiích, který měl podobným zmatkům zabránit a hlavně zabránit návratu plošných opatření," sdělil Bartoš ČTK. Podle semaforu se mají nově řídit pravidla pro roušky ve školách.

Kabinet nedělá rozhodnutí na základě názoru expertů či v zájmu občanů, uvedl Bartoš. "Ale podle zcela náhodných hodů kostkou a PR líbivosti. V pondělí pan ministr řekl, že restaurací se povinné roušky týkat nebudou, ve středu změnil názor a ve čtvrtek je vše už zase jinak. Není v lidských silách se v opatření vlády jakkoliv orientovat," dodal.

Místopředseda STAN Petr Gazdík na stejné sociální síti napsal, že selský rozum někdy zvítězí i na ministerstvu zdravotnictví. "Jen my ostatní musíme hlasitě zakřičet. Pak se vzbudí a lekne Andrej Babiš a zadupe na Adama Vojtěcha... Prostě cirkus!" dodal. Lidovecký poslanec Jiří Mihola napsal, že změnu vítá. "A doufám, že večer nebo už za hodinu to nebude jinak," dodal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že chaos v počátcích epidemie v březnu byl ještě ospravedlnitelný, v srpnu po šesti měsících však jde už jen o totální nekompetenci nemehel. "Do 1. září zbývá ještě deset dní, tedy dost času na to, aby opatření vláda ještě několikrát změnila. Tímto neuvěřitelným chaosem nejenže demonstruje svoji absolutní nekompetenci, ale i riskuje důvěru lidí v přijímaná opatření," napsala ČTK.

Podle Adamové je totiž těžké se vůbec vyznat v tom, co platí. "Takže nebudu vůbec překvapena, když lidé nakonec i opatření, která by smysl měla, nebudou chtít dodržovat," míní.

Šéf koaliční ČSSD Hamáček odkázal na Vojtěcha. "Tato opatření jsou plně v kompetenci ministerstva zdravotnictví, které by svůj postup mělo být schopné odůvodnit," napsal Hamáček ČTK.