Řekněme to bez obalu. Šest tisíc "rouškovného" pro důchodce je čistý předvolební úplatek. Na plánu koalice ANO a ČSSD rozdat bezmála třem milionům důchodců osmnáct miliard korun po věcné stránce nesedí vůbec nic. Ani zdůvodnění, ani zacílení, ani rozpočtové možnosti. Je to pouze a jedině pokus o cynický deal: "My vám prachy, vy nám hlasy."

Premiér Andrej Babiš zdůvodnil šestitisícový dárek všem důchodcům tím, že prožívali těžkou životní situaci a měli během koronavirové krize největší stres. To druhé není pravda. Nejstarší lidé byli sice po zdravotní stránce nejohroženější skupinou, ovšem ekonomicky nikoli. Daleko hůř než důchodci na tom jsou například samoživitelky a samoživitelé, podle průzkumu klubu svobodných matek každý pátý z nich přišel v důsledku krize o práci. Jedna třetina má po krizi měsíční příjem pod 10 tisíc korun. Polovina samoživitelů a samoživitelek se zadlužila a pouhá pětina je schopná půjčky splácet pravidelně. S tím koreluje i "stresový" výzkum IDEA při CERGE-EI, podle kterého vykazovaly během krize nejvyšší hladinu stresu a rizika psychických problémů osamělé ženy s dětmi. Těm se nyní "kupodivu" nic nekompenzuje. Proč? Je to jasné. Bylo by to složité a hlavně z politického hlediska neefektivní. Samoživitelky tolik hlasů pro ANO nepřinesou.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Viktor Horký 25.08.2020 18:43
Rouškovné není o nic větší uplácení důchodců než je zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu uplácení pracujících.
Radim Svoboda 24.08.2020 18:41
Absurditu plošného "bombardování" rouškovným si uvědomíme při představě, jak např. vystresovaný důchodce AB (nejbohatší senior v ČR) zrelaxuje po finanční injekci z rozpočtu 6000,- Kč. Tímto nekorektním komentářem jenom podtrhuji nesmyslnost přiřazování štíku "důchodce" a rovnostářského rozdávání peněz, které budou splácet ještě děti našich dětí.
jp.straka 24.08.2020 17:52
My máme oprávněný vztek, hnutí ANO má zajištěné hlasy a mandáty....vítěz je jasný.
Tomáš Válek 24.08.2020 17:06
V Čechách máme velmi specifický slovník politické korektnosti. Například se tvrdí, že důchodci se mají špatně, protože mají malé důchody. Zaprvé důchodci nejsou jednolitá skupina, ale je jednodušší to tak podávat. Zadruhé nadpoloviční většina má naprosto minimální náklady, nesrovnatelné s jinou věkovou skupinou. Ku příkladu, žijí ve vlastním, nemají hypotéky, splátky ani půjčky, téměř všechny druhy veřejných služeb pro ně mají slevu mimo jiné včetně dopravy a zdravotnictví. (Říkám většina ne všichni.) Zatřetí větší část jich žije v páru, v kombinaci s výše uvedenými fakty se pak nejedná o nízkopříjmovou skupinu, ale spíš o střední až vyšší střední třídu (a to nemluvím o té části, která má další kapitálové příjmy zejména z pronájmů, akcií, dluhopisů a jiného nastřádaného majetku). Závěrem, nic z toho jim nezávidím, někteří na to poctivě vydělali, někteří chytli příležitost a někteří pomohli jiným způsobem. Tak jako tak ale není fér tvrdit, že jsou na tom obecně zle. A to prý v ČR nemáme politickou korektnost :-)
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru