Hygienici zařadili Prahu do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se ale zatím nezavádějí zpřísněná bezpečnostní opatření jako omezení otevírací doby restaurací a barů. Do zeleného, prvního stupně rizika, nově patří okresy Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno-město. V ostatních okresech je podle hygieniků riziko nákazy zanedbatelné.

Situace v Praze se podle Vojtěcha zhoršuje, proto hygienici přistoupili ke změně hodnocení rizika ze zeleného stupně. Zatím situaci hodnotí na spodní úrovni oranžového stupně, i proto zatím nezavedli rozsáhlejší restrikce. "Situace v Praze se zhoršuje. Kdyby se posunula dál, museli bychom rozšířit nošení roušek do dalších prostor nebo zavírat noční provozy," řekl ministr.

Razantnější opatření by podle něj stát přijal, pokud by se zvyšoval počet nakažených zdravotníků. "Nechceme přece po lidech něco, co by zásadně omezovalo základní lidská práva. Doufám, že lidé budou respektovat zákony, klademe důraz na individuální zodpovědnost. V případě porušování opatření mohou přijít sankce, blokové pokuty, ale to by mělo být to poslední," podotkl.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová uvedla, že kvůli zhoršení situace se začnou povinně nosit roušky v prostorách Letiště Václava Havla. Kromě toho začne od 1. září platit nařízení ministerstva zdravotnictví, které povinnost roušek zavádí ve veškeré veřejné dopravě, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a na úřadech.

Místa nákazy jsou podle Jágrové vedle pražského klubu Techtle Mechtle, s nímž se podařilo spojit už 250 nakažených, z nich 192 v Praze, různé taneční kluby a herny. "Pražská hygienická stanice ve spolupráci s policií prováděla po dobu jednoho měsíce kontrolu nošení roušek v metru. Přibližně 90 procent lidí je mělo při vstupu a 99 procent lidí v metru," řekla.

Jágrová také uvedla, že Praha zvládá pět tisíc odběrů za den, další dvě odběrová místa vzniknou ve Žlutých lázních a na Letné.

Ve školách budou podle Jágrové roušky doporučené, nikoli povinné. "Teď je to doporučení. Bude záležet na dané škole, na daném řediteli, jak k tomu přistoupí," doplnil Vojtěch. Nevyloučil zavedení povinných roušek ve školách v případě, že by se situace dál zhoršovala. Ministerstvo ale podle něj bude zohledňovat i data o případném šíření epidemie ve školách. Pokud by se mezi žáky nemoc nešířila, nemělo by podle Vojtěcha zavádění povinných roušek smysl.

O povinném nošení roušek ve školách rozhodne krajská hygienická stanice. Opatření může přijít v případě, že je daný kraj na epidemiologickém semaforu hodnocen oranžovou nebo červenou barvou. Povinnost nošení roušek by se v tom případě nevztahovala na mateřské a speciální školy.

Počty nakažených rostou i ve čtyřech okresech, které jsou zařazeny do zelené kategorie. Hlavní hygienička Jarmila Rážová ale upozornila na to, že situace v nich je z epidemiologického hlediska pod kontrolou a pouze na Žďársku se nemoc covid-19 dostala do zranitelných skupin.

Od začátku šíření epidemie se v Česku podle ministerstva zdravotnictví nakazilo 23 300 lidí. Nyní je 5692 nakažených. Dosud 418 lidí s nemocí zemřelo.

V Moravskoslezském kraji se opatření ruší

Ostravští hygienici ruší od 1. září mimořádná opatření kvůli šíření covidu-19 platná pro Moravskoslezský kraj. Lidé na Frýdecko-Místecku tak už například nebudou muset mít roušky v autech a obchodech. Řekl to mluvčí hygieniků Aleš Kotrla. V celém kraji ale budou od stejného dne platit celostátní opatření. Tedy povinnost nosit roušky ve vozech MHD, na úřadech či ve zdravotnických zařízeních. 

Kraj byl dosud rozdělený na tři zóny. Jednou je Bruntálsko s územím Krnova a Rýmařova, tam platila jen celostátní opatření. V dalších okresech museli provozovatelé obchodů zajistit pravidelnou dezinfekci nákupních košíků a vozíků a vedení nemocnic testování všech přijímaných pacientů. Nejpřísnější pravidla platila pro Frýdecko-Místecko. Roušky byly povinné i v osobních autech a ve všech budovách mimo bydliště. V Moravskoslezském kraji je v zemi nejvyšší nemocnost, na 100 tisíc obyvatel tam připadá takřka 450 nakažených koronavirem.

"Lokality s dříve zvýšenou nemocností v našem kraji se významně zklidňují a nevykazují žádný růst rizika. Nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, významně nerostou počty hospitalizovaných. Mortalita je velmi nízká a většina případů je bezpříznaková nebo jen s lehkým průběhem. Nejde o nekontrolované plošné šíření regionálního rozsahu," uvedli hygienici na svých stránkách. Epidemiologickou situaci v kraji považují za stabilizovanou, a proto od 1. září ruší lokální opatření.

Ve stejný den ale začnou platit celostátní opatření vydaná ministerstvem zdravotnictví. Nařizují povinné roušky na úřadech, v nemocnicích a zařízeních poskytujících sociální služby. Také je lidé musí mít v prostředcích MHD a na všech akcích v uzavřených prostorách, kde bude více než 100 lidí.

Celkem se v Moravskoslezském kraji od začátku epidemie podle dat platných ve čtvrtek nakazilo koronavirem 5377 lidí. Podle údajů chytré karantény je v kraji aktuálně 503 nakažených, z nichž je 22 lidí hospitalizováno, 4783 lidí se infekce zbavilo a 91 jich s covidem-19 zemřelo.