Situace v Česku ohledně šíření nákazy koronaviru je podle české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) znepokojivá. Data ukazují rostoucí úroveň šíření infekce napříč kraji a okresy a přibylo hospitalizovaných pacientů s covidem-19, včetně těch, kteří jsou ve vážném stavu. Řešením není zastavit trasování kontaktů nakažených, ale zvýšit kapacity, uvedla pobočka WHO na Facebooku. Premiér Andrej Babiš (ANO) ji vyzval k mlčení.

"Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře," uvedl premiér. O změně v trasování nyní diskutují experti ministerstva zdravotnictví. Babiš avizoval její zveřejnění do pátku.

Spolu se změnou trasování Babiš mluvil také o možnosti, že by do karantény nemuseli ti, kteří při kontaktu s nakaženým měli na ústech respirátor. Prymula diskusi o tom označil za mediální bublinu. "I tam, kde lidé dodržovali roušky a vzdálenost, by do karantény nemuseli. Pokud mají všichni roušky není problém. Respirátor má význam třeba u učitelů, když žáci ve třídě roušky nemají," napsal.

Vůči vyjádření zdejší pobočky WHO se ohradil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Nikdy jsme neřekli, že přestaneme trasovat. Zdůrazňuji, že nepřestaneme. Dnešní (úterní, pozn. red.) slova české kanceláře WHO odmítám. Trasujeme, všechny hygienické stanice pracují na maximum a trasovat budeme. Odborníci nyní zahájili debatu o změně systému trasování tak, aby byl efektivnější v průběhu podzimní sezóny respiračních chorob. Navyšujeme kapacity hygienických stanic i laboratoří. Děláme maximum proto, abychom udrželi epidemii pod kontrolou," vyjádřil se Vojtěch.

Do trasování kontaktů nakažených koronavirem by se mohli zapojit příslušníci policie, pokud by bylo třeba dále posilovat kapacity hygienické služby. Na Twitteru to v úterý uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), dohodl se na tom s policejním prezidentem Janem Švejdarem.

Hamáček řekl, že zapojení policistů do trasování nabízel už na jaře. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů. Babišovi o možnosti znovu řekl v pondělí na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, posoudit by ji měl Centrální řídící tým. S premiérem je ochoten Hamáček o věci dále jednat, v úterý se například potkají v Lánech při schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ohledně návrhu na odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová minulý týden uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. V pondělí ministr Vojtěch pak podle vyjádření premiéra Andreje Babiše informoval vládu o tom, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19. 

Podle Daniela Münicha, ekonoma z CERGE-EI a člena občanské iniciativy KoroNERV-20, si měly hygienické stanice ohlídat počet možných trasérů dopředu. "Mohly si vytvořit aktivní zálohy lidí, které by vyškolily na trasování kontaktů. Použít třeba nezaměstnané a v krizi, jaká je teď, je povolat," uvádí ekonom pro HN. Ministr Vojtěch v červnu na hygienických stanicích prosadil vznik 134 nových míst. Na Prahu jich připadá 27, ale obsazená je zatím jen polovina.

V Česku se přitom situace neustále zhoršuje. V pracovních dnech minulého týdne dosahovaly denní přírůstky nových případů covidu rekordních hodnot. Dosud nejvíc pozitivních testů od začátku března za jeden den zjistily laboratoře v pátek, 797. Ve středu to bylo 646 případů a ve čtvrtek 677. Také o víkendu byly nárůsty rekordní, co se týče volných dnů - v sobotu laboratoře zaznamenaly přes 500 pozitivních testů, v neděli 411. V úterý do podvečera přibylo 656 případů.

Aktuálně nemocných je 8789 lidí, z toho 234 je hospitalizovaných. Ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů s covidem, nejvíc od 29. dubna.

Rostoucí počet případů souvisí podle vědců také s častějším a cílenějším testováním. Od úterý do čtvrtka se denní počet testů pohyboval kolem 11 tisíců, v pátek laboratoře zpracovaly více než 12 900 vzorků, což je dosavadní maximum. O víkendu se většinou testuje méně, v sobotu se počet testů snížil zhruba na 7000 a v neděli na 4300.

V Praze, která je zatím jediná na semaforu ministerstva zdravotnictví oranžová, bude od příští středy 9. září kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Od stejného data bude nutné od půlnoci do šesté hodiny ranní uzavírat bary a restaurace. 

Od 14. září pak budou v Praze muset roušky nosit i školáci ve společných prostorech škol. Opatření se týká jak základních, tak i středních a vysokých škol.

Opatření v Praze souvisí také s rekordními čísly. V úterý přibylo v Praze 221 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvíc od vypuknutí epidemie na začátku března. V poslední době denní nárůst pravidelně překračoval stovku, v úterý poprvé překonal dvojnásobnou hranici. Dosud se zde nakazilo 6208 lidí.

V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí.